Dr Kamila Matthies, LL.M.

Zdjęcie z fotoradaru w Niemczech. Nigdy nie podawaj danych innego kierowcy – uważaj na fałszywe oskarżenie.

American State Police Interceptor Vehicle Closeup Photo.
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Dzisiaj krótka historia o tym, jak kreatywni bywają kierowcy, aby nie stracić prawa jazdy w Niemczech za przekroczenie dozwolonej ilości punktów karnych (tzw. Flensburg). Mamy nadzieję, że będzie to przestroga dla wszystkich osób, które wpadają na pomysł podania danych innego kierowcy, aby uniknąć kolejnych punktów karnych na swoim koncie i utraty prawa jazdy.

Pamiętaj, że jeśli fotoradar zrobi Ci zdjęcie w Niemczech, a Ty w obawie przed utratą prawa jazdy podasz dane innego kierowcy jako sprawcy wykroczenia to narażasz się na odpowiedzialność karną z § 164 niemieckiego kodeksu karnego, tj. przestępstwo fałszywego oskarżenia (niem. Falsche Verdächtigung), za które grozi kara grzywny albo karna pozbawienia wolności do lat 5.

W ostatnim czasie kilku klientów zgłosiło się do nas z takimi sprawami. Wszystko zaczęło się od wykroczenia (przekroczenia prędkości, przejechania na czerwonym świetle albo rozmawiania przez telefon), a zakończyło na zarzutach popełnienia przestępstwa fałszywego oskarżenia…

➡ Po otrzymaniu listu ze zdjęciem z fotoradaru wraz z karą grzywny i punktami karnymi adresat ma możliwość wskazania, kim jest widoczna na zdjęciu osoba. Wiele osób w takiej sytuacji, w obawie przed odebraniem uprawnień na terenie Niemiec podaje dane swoich znajomych lub rodziny, którzy na co dzień nie jeżdżą po niemieckich drogach i nie mają żadnych punktów karnych.

Tym samym unikają oni odpowiedzialności za popełnione wykroczenie i ‘’przekazują’’ otrzymane punkty karne na konto innej osoby.

➡Taka decyzja może jednak prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji – do wszczęcia postępowania karnego w związku z zarzutem popełnienia przestępstwa fałszywego oskarżenia, za które grozi kara grzywny albo kara pozbawienia wolności do lat 5.

Pamiętaj o tym, zanim wpadniesz na pomysł, aby niezgodnie z prawdą wskazać innego kierowcę jako sprawcę popełnionego przez Ciebie wykroczenia. Konsekwencje takiej decyzji mogą być zdecydowanie poważniejsze niż samo wykroczenie!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.