Dr Kamila Matthies, LL.M.

Wyłudzenie Kindergeld – postepowanie karne-skarbowe umorzone!

Judge gavel, football soccer ball and euro banknotes on black background
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Kolejny sukces w sprawie karnej-skarbowej! Postępowanie prowadzone przez Familienkasse w związku z zarzutem oszustwa podatkowego za niesłuszne pobieranie świadczenia rodzinnego Kindergeld umorzone na nasz wniosek! Dzięki temu Nasz Klient nie musi się martwić o ewentualną karę i nie będzie figurował w rejestrze karnym.

Jeśli pobierasz Kindergeld albo niemiecki dodatek dyferencyjny z uwagi na otrzymywanie polskiego świadczenia 500+ to koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem, aby nie narazić się na konieczność zwrotu pieniędzy wraz z odsetkami i na odpowiedzialność karną-skarbową za przestępstwo oszustwa podatkowego, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 albo kara grzywny.

Na wstępie musisz wiedzieć, że wypełniając wniosek o Kindergeld podpisujesz oświadczenie, że wszystkie wskazane we wniosku dane są prawdziwe. Dotyczy to również takich kwestii jak np. miejsce pracy, miejsce zamieszkania (twoje i dziecka), wiek, edukacja dziecka oraz – co bardzo istotne – informacje o pobieraniu innych świadczeń, takich jak np. 500+.

Są to bardzo istotne informacje, ponieważ m.in. od nich uzależniona jest decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania zasiłku. Równie ważne są załączniki, które dołączasz do wniosku.

Jeżeli niemiecka Familienkasse rozpozna Twój wniosek pozytywnie, to w decyzji przyznającej Ci Kindergeld zostaniesz pouczony o konieczności informowania Familienkasse o wszystkich zmianach dotyczących Ciebie i Twojej rodziny, które mają wpływ na wypłacanie Ci zasiłku oraz co istotne – o konsekwencjach niepoinformowania Kasy Rodzinnej o tych faktach.

Dlaczego jest to takie ważne i dlaczego musisz o tym wiedzieć?

Jeśli okaże się, że pobierasz niemiecki zasiłek rodzinny bezpodstawnie to Niemiecka Kasa Rodzinna każe Ci zwrócić nienależnie pobrane świadczenie wraz z odsetkami. Ponadto może ona wszcząć postępowanie karne-skarbowe w związku z zarzutem oszustwa podatkowego.

W sprawie Naszego Klienta Niemiecka Kasa Rodzinna wszczęła postepowanie karne-skarbowe, ponieważ uznała, że nie poinformował on o pobieraniu polskiego świadczenia 500+, co doprowadziło do wypłacenia mu zbyt dużej kwoty Kindergeld. Jest to związane z przepisami dotyczącymi koordynacji świadczeń rodzinnych – w przypadku, gdy pierwszeństwo wypłacania świadczeń ma Polska to należy tam pobierać 500+, a Familienkasse wypłaca jedynie dodatek dyferencyjny (różnicę między Kindergeld a 500+).

Familienkasse nie dostrzegła jednak, że Naszemu Klientowi nie można stawiać zarzutu umyślnego wyłudzenia świadczenia Kindergeld, ponieważ decyzja polskiego Wojewody o przyznaniu 500+ została wydana z mocą wsteczną i dotyczyła kilkunastu miesięcy, które już minęły. Wobec tego Klient nie mógł niezwłocznie poinformować Familienkasse o pobieraniu 500+ od pierwszego miesiąca wskazanego w decyzji, ponieważ świadczenie zostało przyznane wstecznie.

Familienkasse przychyliła się do Naszych argumentów i umorzyła postępowanie karne-skarbowe prowadzone wobec Naszego Klienta.

Na zakończenie bardzo ważna rada dla wszystkich: jeżeli pobierasz Kindergeld to pamiętaj, aby informować Familienkasse o wszystkich zmianach dotyczących Ciebie i Twojej rodziny, które mają wpływ na wypłacanie Ci zasiłku!

Jeżeli jednak otrzymasz już pismo z Familienkasse o wszczęciu wobec Ciebie postępowania karnego-skarbowego w związku z pobieraniem nienależnych świadczeń to nie podejmuj pochopnych kroków na własną rękę. Przemyśl na spokojnie swoją sytuację i w razie problemów skontaktuj się z Nami! Wiemy jak Ci pomóc!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.