Dr Kamila Matthies, LL.M.

Wezwanie z niemieckiej policji albo prokuratury – co należy zrobić? Czy podejrzany w Niemczech musi składać wyjaśnienia?

Close up of vintage weighing scales
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Czas na bardzo praktyczną wiedzę! Dzisiaj wyjaśniamy, co należy zrobić, gdy otrzymasz wezwanie z niemieckiej policji albo z prokuratury w celu złożenia wyjaśnień jako osoba podejrzana (niem. Ladung zur Beschuldigtenvernehmung durch Polizei oder Staatsanwaltschaft).

O tym, że jesteś podejrzany w postępowaniu karnym i prokuratura prowadzi przeciwko Tobie postępowanie przygotowawcze (niem. Ermittlungsverfahren) najczęściej dowiadujesz się otrzymując wezwanie do stawiennictwa na policję bądź do prokuratury w celu złożenia wyjaśnień.

Po otrzymaniu takiego wezwania nie wpadaj w panikę!

W pierwszej kolejności zwróć uwagę, kto wystosował wezwanie – czy prokuratura czy policja. To bardzo ważna kwestia!

Jeżeli do złożenia wyjaśnień wzywa Cię policja to nie masz obowiązku stawiennictwa na takim przesłuchaniu.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy do złożenia wyjaśnień wzywa Cię prokuratura (niem. Staatsanwaltschaft). Wtedy masz obowiązek stawiennictwa! Jeżeli nie stawisz się na wezwanie to prokuratura może zlecić zatrzymanie Cię w celu przymusowego doprowadzenia na przesłuchanie. Tego zdecydowanie należy unikać (!).

Pamiętaj również o bardzo ważnej rzeczy. Jako podejrzany nie masz obowiązku składania wyjaśnień – zarówno przed policją jak i przed prokuraturą. Składanie wyjaśnień to tylko twoje prawo, z którego możesz skorzystać, bądź nie. Pamiętaj, że wszystko co powiesz może być wykorzystane przeciwko Tobie!

Dla własnego dobra najlepiej nie składaj żadnych wyjaśnień. Najlepiej po otrzymaniu wezwania w celu złożenia wyjaśnień niezwłocznie skontaktuj się z adwokatem.

Na koniec bardzo ważna kwestia – miej ją na uwadze, gdy decydujesz się na współpracę z jakimkolwiek adwokatem.
Jeżeli Twój adwokat stawia ‘’diagnozę’’ i obiecuje Ci ‘’wygranie’’ sprawy bez wcześniejszego wglądu do akt sprawy to musisz być czujny! Nie można bowiem przewidywać, jak potoczy się sprawa bez znajomości dowodów zebranych w aktach! Oczywiście każdy z Nas chciałby od razu po zgłoszeniu się do prawnika uzyskać jasną odpowiedź, jak zakończy się sprawa. Jednak jakiekolwiek porady dotyczące szans i możliwości działania w sprawie bez zapoznania się z aktami można porównać do lekarskiej diagnozy postawionej bez wykonywania jakichkolwiek badań.

Dlatego pamiętaj o 3 kwestiach:

➡️Gdy jesteś podejrzany w sprawie karnej w Niemczech i na przesłuchanie wzywa Cię policja to nie masz obowiązku stawiennictwa.

➡️Gdy wezwanie w celu złożenia wyjaśnień przesyła niemiecka prokuratura to masz obowiązek stawiennictwa. Jeżeli nie stawisz się na wezwanie to prokuratura może zlecić zatrzymanie Cię w celu przymusowego doprowadzenia na przesłuchanie.

➡️ Najlepiej nie składaj żadnych wyjaśnień bez zapoznania się z aktami sprawy. Pamiętaj, że wszystko co powiesz może być użyte przeciwko Tobie. Przed przesłuchaniem zawsze rozważ konsultację z adwokatem.

Daj Nam koniecznie znać, czy wiedziałeś/łaś, że podejrzanych w Niemczech obowiązują inne reguły dotyczące stawiennictwa w zależności od tego, kto wzywa na przesłuchanie.

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

Czas na bardzo praktyczną wiedzę! 🙂 Dzisiaj wyjaśniamy, co należy zrobić, gdy otrzymasz wezwanie z niemieckiej policji…

Gepostet von Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech am Montag, 5. Oktober 2020

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.