Dr Kamila Matthies, LL.M.

Wezwanie w celu złożenia wyjaśnień w Niemczech -co robić?

Blog podejrzany z wolnej stopy (1)
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

W dzisiejszym wpisie edukacyjnym przedstawiamy, co należy zrobić po otrzymaniu wezwania z niemieckiej policji albo z prokuratury w celu złożenia wyjaśnień (niem. Ladung zur Beschuldigtenvernehmung durch Polizei oder Staatsanwaltschaft).

O tym, że jesteś podejrzany w postępowaniu karnym o popełnienie jakiegoś przestępstwa i prokuratura prowadzi przeciwko Tobie postępowanie przygotowawcze (Ermittlungsverfahren) najczęściej dowiadujesz się otrzymując wezwanie do stawiennictwa na policję bądź do prokuratury w celu złożenia wyjaśnień.

Po otrzymaniu takiego wezwania nie wpadaj w panikę!

W pierwszej kolejności zwróć uwagę, kto wystosował wezwanie – czy prokuratura czy policja. To bardzo ważna kwestia! Jeżeli bowiem do złożenia wyjaśnień wzywa Cię policja to nie masz obowiązku stawiennictwa na takim przesłuchaniu.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy do złożenia wyjaśnień wzywa Cię prokuratura. Jeżeli otrzymałeś wezwanie z prokuratury (niem. Staatsanwaltschaft) to masz obowiązek stawiennictwa! Jeżeli nie stawisz się na wezwanie to prokuratura może zlecić zatrzymanie Cię w celu przymusowego doprowadzenia na przesłuchanie. Tego zdecydowanie należy unikać (!!!).

Pamiętaj również o bardzo ważnej rzeczy! Jako podejrzany nie masz obowiązku składania wyjaśnień – zarówno przed policją jak i przed prokuratorem. Składanie wyjaśnień to tylko twoje prawo, z którego możesz skorzystać, bądź nie. Pamiętaj, że wszystko co powiesz może być wykorzystane przeciwko Tobie!

Dlatego mając na uwadze nasze wieloletnie doświadczenie zalecamy, aby po otrzymaniu wezwania w celu złożenia wyjaśnień niezwłocznie skontaktować się z adwokatem.

Co nasza kancelaria robi w takiej sytuacji?

1. Kontaktujemy się w Twoim imieniu z organami ścigania oraz składamy wniosek o wgląd do akt Twojej sprawy. 

➡️Bardzo ważna uwaga! Jeżeli Twój adwokat stawia ‘’diagnozę’’ i obiecuje Ci ‘’wygranie’’ sprawy bez wcześniejszego wglądu do akt sprawy to musisz być czujny! Nie można bowiem przewidywać jak potoczy się sprawa bez znajomości dowodów zebranych w aktach! Oczywiście każdy z Nas chciałby od razu po zgłoszeniu się do prawnika uzyskać jasną odpowiedź, jak zakończy się sprawa. Jednak jakiekolwiek rady dotyczące szans i możliwości działania w sprawie bez zapoznania się z aktami można porównać do lekarskiej diagnozy postawionej bez wykonywania jakichkolwiek badań. (!)

2. Po zapoznaniu się z aktami sprawy omówimy je z Tobą i wspólnie ustalimy, jakie kroki należy podjąć w sprawie. 

3. Naszym celem będzie zapobieżenie postępowaniu sądowemu i zakończenie sprawy na etapie jej prowadzenia przez prokuraturę. Twoja sprawa karna zostanie w ten sposób zakończona bez konieczności prowadzenia długotrwałej i kosztownej rozprawy przed sądem. 

4. Po zapoznaniu się z aktami w zależności od stanu faktycznego i prawnego sprawy przygotujemy i złożymy za Ciebie stanowisko wraz z odpowiednimi wnioskami do prokuratury.  Np.:
➡️ wniosek o umorzenie postępowania (Einstellung des Verfahrens) z uwagi na bezzasadność zarzutu popełnienia przestępstwa;
➡️ wniosek o warunkowe umorzenie postępowania (np. w zamian za zapłatę świadczenia pieniężnego na określony cel);
➡️ wniosek o wydanie tzw. nakazu karnego (Strafbefehl), który ma formę wyroku zaocznego wydawanego bez rozprawy sądowej;
➡️ wniosek o przeprowadzenie dodatkowych dowodów.

5. Jeśli wskutek postępowania przygotowawczego została zatrzymana jakaś Twoja rzecz (np. samochód, pieniądze, telefon) to postaramy się ją odzyskać składając do prokuratury wnioski o jej wydanie lub reprezentując Cię w postępowaniu w przedmiocie przepadku zatrzymanej rzeczy.

6. W przypadku, gdyby okazało się, że prowadzone przeciwko Tobie postępowanie było bezzasadne i w związku z nim poniosłeś określone szkody, składamy wnioski o odszkodowanie za szkody spowodowane przez niesłuszne postępowanie karne (Strafentschädigungsverfahren).

Mamy bardzo duże, ponad 13-letnie doświadczenie w reprezentowaniu Naszych Klientów przed niemieckimi organami ścigania. Dzięki temu doprowadziliśmy do wielu umorzeń postępowań karnych, co pozwoliło Naszym Klientom uniknąć długich i kosztownym procesów.

Dlatego jeżeli wobec Ciebie, kogoś z Twojej rodziny bądź znajomego wystawiono wezwanie w celu złożenia wyjaśnień to skontaktuj się z Nami – wiemy jak Ci pomóc!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
Kancelaria adwokacka Dr. Kamila Matthies, LL.M.
[email protected]
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.