Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies, LL.M.

Celnicy – czy „strips” nadaje się do palenia?

blog-stripsy

Kłopotliwa i błędna praktyka urzędów celnych związana z obciążaniem podatkiem akcyzowym osób lub firm wwożących susz tytoniowy w postaci tzw. stripsa na teren Niemiec może mieć nie tylko dotkliwe konsekwencje finansowe, ale również karne.

W związku z takimi zdarzeniami urzędy celne często prowadzą postępowanie karnoskarbowe w kierunku możliwości popełnienia oszustwa podatkowego (Steuerhinterziehung). Takie postępowanie może prowadzić nawet do aresztowania podejrzanej osoby, o czym można się przekonać czytając ostatnie orzeczenie sądu krajowego w Hagen (por. postanowienie LG Hagen z dnia 31.08.2018, sygn. 71 Qs 16/18).

Sąd ten wykazał się jednak dużą rozwagą i znajomością problemu i uchylił nakaz aresztowania wskazując jednocześnie na wadliwość nowej praktyki urzędów celnych, która ukształtowała się po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Eko-Tabak, C-638/15.

Krótko mówiąc: To, że susz tytoniowy w postaci stripsa nadaje się do palenia w rozumieniu, że można go ręcznie skręcić i spalić, nie oznacza jeszcze, że nadaje się on do palenia w rozumieniu niemieckiej ustawy o podatku od tytoniu.

Sąd w Hagen słusznie wskazuje, że o tym, czy tytoń nadaje się do palenia decyduje przede wszystkim punkt widzenia konsumenta takiego produktu i jego doznania z tym związane. Powinno się zatem sprawdzić, czy po zapaleniu takiego produktu tytoniowego wytwarza się dym mający smak typowy dla papierosów.

Wszystkie te właściwości konsumenckie, za które ludzie cenią papierosy, tytoń uzyskuje pod wpływem procesu fermentacji. Bez tego procesu palony tytoń nie ma żadnego smaku oraz zawiera zbyt dużą (wręcz toksyczną) ilość nikotyny, aby móc porównywać go do papierosów czy tabaki. Palenie takich stripsów może spowodować u nas nie tylko zerowe doznania smakowe, ale również zatrucie nikotyną. Jest ono więc niebezpieczne dla zdrowia. Idąc tym tropem myślenia sąd w Hagen uznał, że tzw. strips nie nadaje się do palenia bez dalszego przetwarzania przemysłowego (tj. procesu fermentacji) i tym samym nie podlega podatkowi akcyzowemu.

Jakie to proste!? Miejmy nadzieję, że urzędy celne też to zrozumieją i dadzą odetchnąć producentom tytoniu? My im z pewnością w tym pomożemy!

Udostępnij nasz wpis!

Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00

E-MAIL

info@adwokatniemcy.net

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.