Dr Kamila Matthies, LL.M.

Uwaga na niemiecką opłatę klimatyczną!

blog ebook nakaz
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Jeździsz na niemieckie plaże nad Morzem Bałtyckim albo bywasz w przygranicznych miejscowościach nadmorskich jak np. Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin? Pamiętaj o opłacie klimatycznej (zwanej również opłatą uzdrowiskową czy miejscową). Jej nieuiszczenie może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji karno-skarbowych!

W ramach edukacyjnej środy odpowiadamy na pytanie, które padło jakiś czas temu w komentarzu pod jednym ze zdjęć – czy wybierając się (choćby na krótki spacer wzdłuż Morza Bałtyckiego) do jednej z niemieckich nadmorskich miejscowości należy zawsze uiścić opłatę klimatyczną (niem. Kurabgabe)?

Odpowiedź brzmi (niestety): TAK.

Ale po kolei ? Należy zacząć od tego, czym w ogóle jest ta tajemnicza opłata klimatyczna (Kurabgabe).

W uproszczeniu opłatę klimatyczną można scharakteryzować jako pewien rodzaj podatku o charakterze lokalnym, który związany jest z obszarami atrakcyjnymi turystycznie lub z uzdrowiskami. Wiele osób żartuje, że opłata klimatyczna jest podatkiem od powietrza ?
Opłatę klimatyczną mogą pobierać wyłącznie te miejscowości wypoczynkowe, gminy i kurorty, którym przyznano takie uprawnienia w przepisach prawa.
Wspomniane wcześniej kurorty nadmorskie: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin mogą pobierać taką opłatę i z oczywistych względów korzystają z tego uprawnienia.
Dzięki opłacie klimatycznej miejscowości nadmorskie mogą się rozwijać – zebrane środki trafiają bowiem do budżetów lokalnych. Przy ich pomocy można realizować kolejne projekty lokalne, podnosić poziom atrakcyjności tych obszarów czy kłaść większy nacisk na ekologię.

Jak to wygląda w praktyce?
Każda osoba, która przyjeżdża do miejscowości uzdrowiskowych (i nie mieszka tam na stałe) jest zobowiązana do uiszczenia opłaty klimatycznej. Nie ma znaczenia fakt, czy spędzimy tam 1 godzinę czy 2 tygodnie – w momencie znalezienia się na obszarze objętym niemiecką opłatą klimatyczną należy od razu zapłacić. W przypadku niemieckich miejscowości nadmorskich ”bilet” można najczęściej zakupić w automatach przy wejściu na niemiecką część plaży.

Co się może wydarzyć jeśli nie zapłacimy opłaty klimatycznej?
W najlepszym wypadku będziemy mogli ją zapłacić podczas kontroli, a więc po prostu kupić bilet u kontrolera (którego można spotkać zarówno na plaży jak i w mieście) .
W najgorszym wypadku brak potwierdzenia uiszczenia opłaty klimatycznej może prowadzić do poważnych konsekwencji karno-skarbowych. Nieuiszczenie opłaty klimatycznej jest bowiem równoznaczne z uszczepleniem należności podatkowych (oszustwem podatkowym), za które grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności do lat dwóch.
Zostało to wyraźnie podkreślone w statucie uchwalonym na terenie niemieckich nadmorskich miejscowości (por. §11 – https://bit.ly/2m4Nioj).

Dlatego jeśli nie chcesz narazić się na problemy podatkowe i karno-skarbowe w Niemczech to pamiętaj o uiszczeniu stosownej opłaty klimatycznej. ?

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą! 

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.