Dr Kamila Matthies, LL.M.

Za co można stracić prawo jazdy w Niemczech? Czyli o odebraniu uprawnień do kierowania pojazdami w Niemczech

Police officers in uniform reads law to female driver. Law protection, car traffic inspector, safety control job
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Za co można stracić prawo jazdy w Niemczech?
Czyli o odebraniu uprawnień do kierowania pojazdami w Niemczech.

Co najczęściej mówią Nasi Klienci, gdy informujemy ich o ewentualnych konsekwencjach prawnych popełnionego czynu i wyjaśniamy, że jedną z nich może być odebranie uprawnień do kierowania pojazdami na terenie Niemiec?  Chyba nie trudno się domyślić: ,,Pani Mecenas, ale ja nie mogę stracić prawa jazdy, bo…

Taka odpowiedź raczej nie dziwi nikogo, kto na co dzień korzysta z samochodu – i nie chodzi tu tylko o zawodowych kierowców, ale również o rodziców dowożących dzieci do szkoły, o pracowników, którzy muszą dotrzeć do zakładu pracy, czy o osoby, które mieszkają w małych miejscowościach i muszą dojeżdżać do większego miasta na zakupy.

Zaskoczenie Klientów jest jeszcze większe, gdy informujemy ich, że na gruncie prawa niemieckiego uprawnienia do kierownia pojazdami można utracić nie tylko z uwagi na ‘’typowe’’ przestępstwa drogowe jak np.:

➡ spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym

➡ udział w nielegalnych wyścigach samochodowych

➡ jazdę pod wpływem alkoholu

➡ ucieczkę z miejca wypadku, gdy w wypadku zginęła lub odniosła poważne obrażenia inna osoba lub że wyrządzono znaczne szkody w mieniu należącym do innych osób.

ale również i to należy podkreślić – za inne przestępstwa (!), które zostały popełnione przy prowadzeniu lub w związku z prowadzeniem pojazdu albo przy naruszeniu obowiązków kierowcy (!).

W praktyce czesto uprawnienia do kierowania pojazdami zostają odebrane osobom skazanym np. za kradzież, paserstwo, uszkodzenie ciała, zabójstwo, wymuszenie, gdy przy popełnieniu tych czynów korzystali oni z samochodów (np. dojeżdżając na miejsce zdarzenia). ‼

Jest to dość nieoczywiste rozwiązanie prawne, ponieważ oprócz kary główej za popełniony czyn sąd może wymierzyć również karę dodatkową w postaci odebrania uprawnień do prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, kiedy w Niemczech można stracić uprawnienia do kierowania pojazdami (niem. Entziehung der Fahrerlaubnis) oraz czym różni się utrata uprawnień od czasowego zakazu prowadzenia pojazdów (niem. Fahrverbot) to koniecznie zobacz nasze bezpłatne szkolenie online: Prawo dla Kierowców w Niemczech.

Za co można stracić prawo jazdy w Niemczech?

Prawo dla Kierowców w Niemczech – szkolenie online

Uwaga! To będzie ponad 50 minut darmowej wiedzy prawniczej dla wszystkich osób, które jeżdżą samochodem w Niemczech!Dzięki Naszemu szkoleniu dowiesz się m.in.:- Jak się zachować podczas kontroli w ruchu drogowym w Niemczech?- Ile można mieć promili w Niemczech – czyli jak wygląda odpowiedzialność karna za jazdę pod wpływem alkoholu w Niemczech?- Czym się różni utrata uprawnień do kierowania pojazdami od zakazu prowadzenia pojazdów?- Za co można utracić uprawnienia do kierownia pojazdami w Niemczech?- Co grozi w Niemczech za ucieczkę z miejsca wypadku?- Czy niepłacenie podatku drogowego (Kraftfahrzeugsteuer) może prowadzić do odpowiedzialności karnej?Kto poprowadzi szkolenie online?-> Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies, LL.M. – niemiecki adwokat z ponad 14-letnim doświadczeniem, doktor prawa niemieckiego, certyfikowany specjalista do spraw karnych. Autorka publikacji z zakresu niemieckiego prawa karnego. Skutecznie reprezentuje klientów w sprawach karnych, karnych-skarbowych, podatkowych, celnych i administracyjnych przed niemieckimi sądami, organami ścigania (policja, prokuratura), urzędami celnymi i skarbowymi, a także organami administracji publicznej.Dowiedz się więcej: https://www.adwokatniemcy.net/dr-kamila-matthies-l-l-m/-> Mgr Bartosz Jakimiec, LL.M. – prawnik, asystent w Kancelarii Dr. Kamili Matthies. Absolwent prawa polskiego i niemieckiego oraz asystent naukowy w Katedrze Polskiego Prawa Karnego na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Autor publikacji z zakresu polskiego i niemieckiego prawa karnego i konstytucyjnego.Masz pytania odnośnie szkolenia? Zadaj je w komentarzu, a odpowiemy na nie po szkoleniu! :)Chcesz otrzymać notatki ze szkolenia? Daj nam znać w komentarzu!Jeżeli chcesz zwrócić się do Nas ze swoją sprawą to skontaktuj się z Nami przez wiadomość prywatną albo przez maila: info@adwokatniemcy.netNasz polski numer telefonu to +48 696 568 151.—————————————————————————————–Link do poprzedniego szkolenia online – Zatrzymanie w Niemczech:https://www.facebook.com/watch/?v=1823027017834464Link do Naszego kanału na YT:https://www.youtube.com/channel/UCl9LXpT-kc0TtBNDTZShEoAPozdrawiamy serdecznie z Frankfurtu nad Odrą!Zespół Kancelarii

Posted by Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech on Sunday, May 31, 2020

 

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą! 🙂

Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech

+48 696 568 151

[email protected]

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
0049 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)