Dr Kamila Matthies, LL.M.

Uniewinnienie w Niemczech po 30 miesiącach walki!

Law gavel on an open book, wooden desk, law books background
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Skaczemy z radości, bo Nasz Klient został UNIEWINNIONY! Po ponad 30 miesiącach walki z niemieckim urzędem skarbowym oraz wymiarem sprawiedliwości doprowadziliśmy do jedynego słusznego zakończenia sprawy! Musicie wiedzieć, że niemiecki urząd skarbowy już od kilku lat próbuje utrudniać działalność polskich przedsiębiorców, którzy zajmują się rozliczaniem podatku za pracę Polaków w Niemczech – czasami uznaje nawet, że taka działalność jest zakazana!

Tym razem jednak Finanzamt stwierdził, iż Nasz Klient, który zajmował się rozliczaniem podatków osób pracujących w Niemczech popełnił wykroczenie, ponieważ jako numer konta do zwrotu podatku podawał numer swojej firmy.

Niemiecki urząd skarbowy niesłusznie przyjął, iż takie działanie wypełnia znamiona wykroczenia z § 383 w związku z § 46 niemieckiej ordynacji podatkowej. Finanzamt uznał, że przelewanie zwrotów podatków na konto polskiej firmy rozliczającej niemieckie podatki jest równoznaczne z tym, że firma ta nabywa (skupuje) roszczenia od innych osób w celu odzyskiwania ich od urzędu skarbowego, a taka działalność zarobkowa jest w Niemczech zakazana.

Z takim stanowiskiem urzędu skarbowego nie mogliśmy się zgodzić. Faktem jest bowiem, iż przedsiębiorcy rozliczający Polaków za pracę w Niemczech działają jako ich pełnomocnicy, a pełnomocnictwo do działania w sprawie obejmuje również z reguły otrzymanie zwrotu podatku na konto firmy. Działanie jako pełnomocnik w żadnym wypadku nie wypełnia przesłanki zarobkowego nabywania prawa do roszczenia, ponieważ pieniądze, które wpływają na konto firmy przekazywane są następnie osobom, które udzielają pełnomocnictwa.

Ponadto Finanzamt musi w takich sprawach udowodnić, że przedsiębiorca działał w zamiarze (tzn. musi co najmniej godzić się na popełnienie wykroczenia), co w niniejszej sprawie również nie miało miejsca.

Sprawa musiała dotrzeć, aż do sądu, ponieważ Finanzamt nie zgadzał się z Naszymi argumentami i w kolejnych pismach uparcie twierdził, że Naszego Klienta należy ukarać. W sądzie zaś jednoznacznie stwierdzono, że nasze argumenty są słuszne, co tym samym po wielu miesiącach walki doprowadziło do uniewinnienia Naszego Klienta.

Bardzo się cieszymy, że sprawa zakończyła się po Naszej myśli i że Klient w końcu, po ponad 30 miesiącach walki odzyskał spokój.

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą związaną z rozliczaniem podatków Polaków pracujących w Niemczech albo korzystasz z takich usług to bądź ostrożny, ponieważ jak pokazuje Nasza praktyka również i do Ciebie może napisać Finanzamt – i tym razem nie będą to dobre wiadomości. Jednak w takich przypadkach zawsze jesteśmy do dyspozycji!

Pozdrawiamy serdecznie z Frankfurtu nad Odrą!

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.