Dr Kamila Matthies, LL.M.

Umorzenie podatku od akcyzy za papierosy

blog-akcyza-za-papierosy
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Podatek umorzony = Klient zadowolony! 27.000,00 € pozostaje w kieszeni Klienta!

Zapewne wielu z Was słyszało o sprawach związanych z przemytem nieopodatkowanych papierosów na teren Niemiec. Takie sprawy to nasza specjalność! Musicie wiedzieć, że takie przypadki skutkują zawsze dwutorową reakcją – karną i podatkową. Poza otrzymaniem decyzji podatkowej i wezwaniem do zapłacenia uszczuplonego podatku prowadzone jest również postępowanie karne-skarbowe w związku z zarzutem oszustwa podatkowego.

Podobną sprawę miał jeden z naszych klientów. Zarzucono mu wwiezienie na teren Niemiec ponad 170.000 sztuk papierosów z białoruskimi znakami akcyzy.

Udało nam się wykazać, że klient nie wiedział, że w ładunku, który transportuje zostały ukryte nieopodatkowane papierosy, wskutek czego umorzone zostało postępowanie karne za oszustwo podatkowe. Szczęście klienta nie było jednak zupełne, gdyż pozostał mu jeszcze do zapłacenia uszczuplony podatek w dość pokaźnej sumie, bo wynoszącej ponad 27.000,00 €!

Musicie wiedzieć, że niemieckie prawo podatkowe jest bardzo restrykcyjne i kieruje się wyłącznie odpowiedzialnością obiektywną. Dla powstania obowiązku zapłacenia podatku nie ma zatem znaczenia, czy ktoś wiedział, że wwozi wyrób akcyzowy na teren Niemiec, czy też nie. Ważne jest wyłącznie to, że wwiózł papierosy na teren Niemiec.

Według najnowszego orzecznictwa sądów finansowych taka sytuacja wwiezienia papierosów na teren Niemiec w „dobrej wierze” stanowi jedynie podstawę do starania się o umorzenie podatku ze względów słuszności, ale w żadnym razie nie stwarza podstaw do automatycznego uchylenia decyzji podatkowej. Tak też uczyniliśmy.

Złożyliśmy wniosek o umorzenie podatku, który spotkał się z pozytywną odpowiedzią urzędu celnego.

Możecie sobie wyobrazić radość naszego klienta, do którego zadzwoniliśmy, aby go poinformować, że jego dług został umorzony! My również bardzo się cieszymy i życzymy mu wszystkiego najlepszego! Jeżeli taka lub podobna sprawa o przemyt papierosów dotyczy Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny skontaktuj się z nami: + 48 696 568 151. Wiemy jak Ci pomóc!

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.