Dr Kamila Matthies, LL.M.

Błędy procesowe sądu = korzyść dla oskarżonego

handcuffs and judge gavel on brown wooden table
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Kiedy sprawa trzeci raz wraca do sądu krajowego (Landgericht), bo Niemiecki Trybunał Federalny (BGH) uznał dwie Twoje rewizje za zasadne to już wiesz, że masz mocne argumenty, by uzyskać dla Klienta jak najkorzystniejsze rozstrzygnięcie!

W dzisiejszym wpisie edukacyjnym wyjaśniamy jaki wpływ na wyrok mogą mieć błędy procesowe sądu oraz jak dwie wygrane rewizje mogą przekonać sąd do zawarcia porozumienia procesowego (korzystnego dla oskarżonego!).

W prawie niemieckim, ale również w prawie europejskim i międzynarodowym fundamentalne znaczenie odgrywa prawo do rzetelnego procesu. Pod tą zwięzłą formułą kryje się bogaty katalog zasad, które winny być nie tylko deklarowane przez państwo, ale przede wszystkim, urzeczywistniane w codziennej praktyce wymiaru sprawiedliwości. Rzetelny i uczciwy proces to również dbałość sądu o to, by nie popełniać żadnych błędów procesowych, które mogłyby negatywnie wpływać na sytuację oskarżonego.

Niestety sędziowie popełniają wiele błędów procesowych (np. odrzucają niesłusznie wnioski dowodowe; wykorzystują dowody, które nie zostały wprowadzone wcześniej do procesu czy nie pouczają oskarżonego o przysługujących mu prawach). Wykorzystanie takich błędów na korzyść oskarżonego jest zadaniem obrońcy.

Kiedy sprawa naszego Klienta po raz pierwszy trafiła przed Landgericht sąd nie dość, że w czasie procesu popełnił kilka rażących błędów to jeszcze w uzasadnieniu wyroku opisał zupełnie inną kwalifikację czynu niż wynikało to z sentencji wyroku. Trybunał Federalny nie miał więc wyjścia – uznał naszą rewizję za zasadną i uchylił zaskarżony wyrok.

Gdy sprawa toczyła się po raz drugi przed Landgericht to sąd znowu popełnił rażący błąd, ponieważ oparł swoje rozstrzygnięcie na dowodzie, którego nie wprowadził wcześniej do procesu. Tym samym oskarżony nie mógł się bronić, na co wskazaliśmy w drugiej rewizji i co potwierdził Trybunał Federalny uchylając przedmiotowy wyrok.

Gdy po raz trzeci spotkaliśmy się w Landgericht sędzia przewodniczący już wiedział, że będziemy walczyć o uczciwy wyrok dla Klienta i że nie przeoczymy żadnej pomyłki sądu. Z tego względu sąd zgodził się na zawarcie porozumienia procesowego, na mocy którego wydał wyrok z warunkowym zawieszeniem kary. Nasz Klient był zadowolony z takiego rozstrzygnięcia, a my mamy satysfakcję, że po raz kolejny skutecznie kontrolowaliśmy prawidłowość działań sądu.

Z perspektywy obrońcy kluczowe jest, aby Klient miał zagwarantowany rzetelny proces. Nie zawsze bowiem możliwe jest doprowadzenie do uniewinnienia (np. gdy Klient przyznaje się do winy), ale zawsze należy robić wszystko, by proces, w którym ma dojść do skazania był uczciwy, a kara sprawiedliwa.

Nawiasem mówiąc – właśnie m.in. z tych względów posiadanie (dobrego) obrońcy jest kluczowe i ma fundamentalny wpływ na to, jaka kara zostanie wymierzona.

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.