Dr Kamila Matthies, LL.M.

Rewizja w Niemczech. Kolejna wygrana sprawa!

Figure of Justitia or Justice holding the scales of justice with close up focus to the scales symbolic of the law over grey
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Rewizja w Niemczech – kolejna wygrana sprawa!
Tydzień rozpoczynamy świetnymi informacjami! Kolejna nasza rewizja okazała się skuteczna! Bawarski Najwyższy Sąd Krajowy uchylił zaskarżony przez nas wyrok i skierował sprawę Naszego Klienta do ponownego rozpoznania! Tym samym sąd przyznał nam rację, iż błędy procesowe popełnione przez sąd niższej instancji nie mogą działać na niekorzyść oskarżonego!

Część z Was pewnie już zauważyła, że nasza praca polega m.in. na zapewnieniu klientom sprawiedliwego i uczciwego procesu w Niemczech. W związku z tym dbamy o to, aby jakiekolwiek błędy procesowe policji, prokuratury czy sądu nie działały na niekorzyść Naszych Klientów. Jesteśmy wyczuleni na każdy błąd i nie wahamy się wytykać ich na każdym etapie postępowania.

Tak było i w tej sprawie – tym razem sąd rejonowy wysyłając wezwanie na rozprawę do Naszego Klienta nie pouczył go o bardzo ważnym skutku jego niestawiennictwa. (!)

Zgodnie z przepisami niemieckiego kodeksu postępowania karnego, jeżeli rozprawa odbywa się na skutek złożonego wcześniej sprzeciwu od nakazu karnego, to sąd wzywając oskarżonego na rozprawę ma obowiązek pouczyć go o tym, że jeżeli nie stawi się na rozprawie, to jego sprzeciw zostanie odrzucony, a tym samym uprawomocni się wydany wcześniej nakaz karny.

Klient nie wiedział o tym bardzo poważnym skutku jego niestawiennictwa na rozprawie. Z powodów zdrowotnych nie pojechał na rozprawę, a sąd odrzucił sprzeciw od nakazu karnego (mimo, że nie pouczył o tym Klienta).

Gdy Klient zgłosił się do Nas przeanalizowaliśmy wszystkie działania sądu i od razu zauważyliśmy, że sąd nie pouczył Klienta o wszystkich konsekwencjach jego nieobecności na rozprawie.

Wykorzystaliśmy ten argument w Naszej rewizji, a Bawarski Najwyższy Sąd Krajowy przyznał nam rację i wskazał, że jeżeli Klient wiedziałby (zostałby pouczony), że jego nieobecność spowoduje odrzucenie sprzeciwu od nakazu karnego to być może stawiłby się na rozprawie. Stwierdził tym samym, iż nie można przypisywać oskarżonemu negatywnych konsekwencji błędów procesowych sądu i uchylił zaskarżony rewizją wyrok.

Sprawa wraca więc do 1. instancji, co oznacza, że walka zaczyna się od początku. Tym razem Klient będzie miał nasze wsparcie już od 1 instancji

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.