Dr Kamila Matthies, LL.M.

Przesłuchanie w Niemczech jako świadek – co Ci grozi, jeśli się nie stawisz?

Police officers in uniform reads law to female driver. Law protection, car traffic inspector, safety control job
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Już na wstępie warto zaznaczyć, że jeśli zostaniesz prawidłowo (!) wezwany jako świadek i bez wcześniejszego usprawiedliwienia (!) nie stawisz się na przesłuchanie w Niemczech to musisz liczyć się z szeregiem konsekwencji.

W pierwszej kolejności musisz liczyć się z koniecznością zwrotu (wyrównania) kosztów, które powstały w związku z twoją nieusprawiedliwioną nieobecnością na przesłuchaniu. Chodzi o koszty związane z przesłuchaniem przed policją (na zarządzenie prokuratury), prokuraturą oraz sądem. Są to np. koszty tłumacza, który przyjechał na przesłuchanie czy koszty dojazdu oskarżonego i jego obrońcy, którzy stawili się na rozprawie, podczas której miało się odbyć przesłuchanie świadka.

Ponadto za nieusprawiedliwioną obecność na przesłuchaniu grozi ci finansowa kara porządkowa w wysokości od 5 do 1000 euro. Co do zasady ustala się ją uwzględniając stopień zawinienia i aktualną sytuację ekonomiczną świadka. Przy niewielkim stopniu zawinienia można odstąpić od jej wymierzenia.

Uwaga! Jeżeli nie stawisz się na przesłuchanie oraz nie zapłacisz nałożonej na Ciebie finansowej kary porządkowej sąd może zastosować wobec Ciebie areszt porządkowy, który trwa od 1 dnia do 6 tygodni (!).

Musisz mieć również świadomość, że niestawiennictwo na przesłuchanie może skończyć się przymusowym doprowadzeniem przez policję! Z reguły dochodzi do niego, jeśli powstaje uzasadniona obawa, że świadek dobrowolnie nie stawi się na przesłuchanie.

Ale uwaga! Nie można przymusowo doprowadzić świadka, który przebywa za granicą (np. w Polsce). W takiej sytuacji w grę wchodzi jedynie przesłuchanie w Polsce w ramach pomocy prawnej na podstawie Europejskiego Nakazu Dochodzeniowego.

Jak widać konsekwencje nieusprawiedliwionej nieobecności na przesłuchaniu są dla świadka naprawdę poważne! Dlatego dla własnego dobra, jeżeli nie masz pewności, czy masz obowiązek stawić się na przesłuchaniu albo nie wiesz jak usprawiedliwić swoją nieobecność rozważ konsultację z adwokatem.

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą! 
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

 

https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/posts/3057558734348848

 

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

E-MAIL

[email protected]niemcy.net

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.