Dr Kamila Matthies, LL.M.

Przekazanie kary pozbawienia wolności do wykonania z Polski do Niemiec

Police officer puts handcuffs on a car thief, policeman arrests the driver violator on road. Cop at the work. Law protection concept, professional safety control
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Karę pozbawienia wolności orzeczoną w Polsce można przekazać do wykonania w Niemczech (i odwrotnie), jeżeli zwiększy to szansę na resocjalizację osoby skazanej. Zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem i do podzielenia się opinią, czy większa szansa na resocjalizację to słuszny argument na przekazanie orzeczonej kary do wykonania w innym kraju.

Warto już na wstępie zaznaczyć, iż popełnienie przestępstwa w Polsce i orzeczenie tam kary pozbawienia wolności nie musi wcale oznaczać, że zostanie ona wykonana w polskim zakładzie karnym. Istnieje bowiem możliwość przekazania kary pozbawienia wolności orzeczonej przez polski sąd do wykonania w Niemczech.

Takie rozwiązanie umożliwiają przepisy Decyzji Ramowej Rady Unii Europejskiej 2008/909/WSiSW z dnia 27 listopada 2008 r. o stosowaniu zasady wzajemnego uznawania do wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności lub inny środek polegający na pozbawieniu wolności – w celu wykonania tych wyroków w Unii Europejskiej.

Głównym powodem przemawiającym za przekazywaniem kar do wykonania pomiędzy krajami UE jest jak najlepsza resocjalizacja sprawcy. Przyjmuje się bowiem, że kara powinna być wykonywana w miejscu, gdzie szanse na resocjalizację osoby skazanej są największe.

Z tego względu istnieje możliwość wnioskowania do niemieckiej prokuratury (która jest organem postępowania wykonawczego) o przejęcie orzeczonej w Polsce kary pozbawienia wolności do jej wykonania w Niemczech.

Należy podkreślić, że nie każdy skazany może się ubiegać o takie przekazanie. Warunkiem wyjściowym w takiej sytuacji jest posiadanie niemieckiego obywatelstwa albo miejsca stałego pobytu na terenie Niemiec przez okres (co do zasady) co najmniej 5 lat.

Podejmując decyzję o przejęciu kary do wykonania niemiecka prokuratura bierze pod uwagę również więzi osoby skazanej z państwem wykonującym karę np. znajomość języka niemieckiego, posiadanie rodziny na terenie Niemiec, wykonywanie pracy w Niemczech oraz inne czynniki wskazujące na związanie osoby skazanej z Niemcami.

Ponadto na przekazanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w Polsce do wykonania w Niemczech musi zgodzić się nie tylko niemiecka prokuratura, ale również odpowiednie organy polskiego postępowania wykonawczego.

Co ważne, złożenie wniosku o przekazanie kary do wykonania w Niemczech może pomóc osobom ściganym Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym w celu wykonania kary. W sytuacji przejęcia kary do wykonania przez niemieckie organy, wystawiony przez polski sąd Europejski Nakaz Aresztowania staje się bezprzedmiotowy.

Podobny mechanizm działa również w drugą stronę – to znaczy, iż osoba skazana wyrokiem w Niemczech na karę pozbawienia wolności może ubiegać się o przekazanie jej wykonania do Polski.

Właśnie takie transgraniczne, polsko-niemieckie sprawy lubimy najbardziej! Dlatego jeżeli potrzebujecie pomocy przy przekazaniu kary do wykonania w Polsce albo w Niemczech to jesteśmy do dyspozycji!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą

Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.