Dr Kamila Matthies, LL.M.

Prowadzisz działalność w Polsce, ale świadczysz usługi w Niemczech? Uważaj na Finanzamt!

Quill pen and ink well resting on an old book in a library concept for literature, writing, author and history
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Czy wiesz, że jeżeli prowadzisz działalność i rozliczasz podatki w Polsce, ale świadczysz usługi również w Niemczech to może się Tobą zainteresować niemiecki Urząd Skarbowy (Finanzamt)? Wielu polskich przedsiębiorców decyduje się wykonywać zlecenia dla niemieckich firm, a uzyskane (niemieckie) dochody rozliczają w Polsce🇵🇱, z uwagi na niższe podatki. Takie postępowanie może czasem doprowadzić do wielu problemów, a w najgorszej sytuacji do postawienia zarzutu oszustwa podatkowego oraz konieczności zwrotu niezapłaconego podatku dochodowego!

➡️ Jeżeli masz założoną firmę w Polsce, ale przyjmujesz zlecenia od niemieckich firm albo podpisujesz z nimi umowy o dzieło to musisz mieć na uwadze, że twoją działalnością będzie się interesował nie tylko polski urząd skarbowy, ale również niemiecki Finanzamt. Każdy z tych urzędów będzie bowiem badał, gdzie powinny być uiszczane podatki, w szczególności podatek dochodowy.

➡️ Wzmożone kontrole niemieckich urzędów skarbowych wynikają z tego, iż wielu Polaków, którzy chcą uniknąć płacenia niemieckich (dość wysokich) podatków decyduje się założyć działalność gospodarczą w Polsce, a swoje usługi świadczą de facto wyłącznie lub przede wszystkim w Niemczech.

➡️ Takie działania mogą wśród niemieckich urzędników wywołać uzasadnione podejrzenie, że założenie działalności za granicą (np. w Polsce) miało na celu wyłącznie obejście przepisów podatkowych, a w szczególności unikania płacenia podatku dochodowego w Niemczech.

➡️ To, gdzie należy płacić podatek dochodowy zależy od kilku czynników, ale przede wszystkich urzędy skarbowe sprawdzają, gdzie faktycznie znajduje się centrum życiowe osoby, która prowadzi działalność i gdzie faktycznie świadczona jest większość usług.

Dlatego dla własnego bezpieczeństwa pamiętaj o kilku kwestiach:
➡️ Jeżeli chcesz świadczyć usługi tylko (lub w przeważającej większości) w Niemczech to pamiętaj, że założenie działalności gospodarczej i rozliczanie się z niemieckich dochodów w Polsce, by uniknąć niemieckich podatków nie jest dobrą decyzją. Taka decyzja może doprowadzić do konieczności zapłacenia wszystkich zaległych podatków w Niemczech wraz z odsetkami. Ponadto narażasz się na zarzut oszustwa podatkowego.
➡️ Jeżeli prowadzisz działalność w Polsce, ale od czasu do czasu przyjmujesz zlecenia z Niemiec to pamiętaj, aby postępować tak, aby nie narazić się na podejrzenie unikania płacenia podatków w Niemczech.
➡️ Jeżeli chcesz świadczyć większość swoich usług w Niemczech oraz tutaj znajduje się Twoje centrum interesów życiowych to podlegasz pod przepisy niemieckiego prawa podatkowego.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w związku z zarzutami oszustwa podatkowego lub w innej sprawie karnej lub karnej-skarbowej to skontaktuj się z Nami! Wiemy jak Ci pomóc!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.