Dr Kamila Matthies, LL.M.

Pozorna działalność gospodarcza w Niemczech a odpowiedzialność pracodawcy

Diverse people crime shoot
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Pozorna działalność gospodarcza w Niemczech a odpowiedzialność pracodawcy

Prowadzisz działalność gospodarczą w Niemczech i współpracujesz z innymi przedsiębiorcami lub podwykonawcami? Uważaj, aby nie narazić się na podejrzenie zatrudnienia pozornych przedsiębiorców! Jeżeli współpracujesz z podwykonawcą, który prowadzi pozorną działalność gospodarczą to możesz narazić się nie tylko na konieczność zapłaty zaległych składek na ubezpieczenie społeczne wraz z odsetkami, ale również na odpowiedzialność karną za uchylanie się od płacenia podatku dochodowego oraz za uchylanie się od płacenia składek socjalnych!‼️

➡️ W ostatnim czasie w Niemczech coraz bardziej popularne staje się prowadzenie własnej działalności gospodarczej (niem. Gewerbe) i podejmowanie współpracy z innymi przedsiębiorcami jako tzw. podwykonawca. Można to zaobserwować w szczególności w usługach budowlanych, sprzątających i transportowych.

➡️ Często jednak powstawanie nowych, jednoosobowych działalności ma związek z tym, że pracodawcy sugerują pracownikom (bądź potencjalnym pracownikom), aby ci ‘’przekształcili się’’ w jednoosobowe firmy i podejmowali współpracę jako tzw. podwykonawcy, a nie jako pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę.

➡️ Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że za pracownika, który zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, pracodawca musi płacić cały szereg składek na ubezpieczenie społeczne, które w Niemczech są naprawdę bardzo wysokie. Ponadto pracownika zatrudnionego na umowę chroni wiele przepisów niemieckiego kodeksu pracy.

➡️Jednakże, gdy ktoś zakłada działalność gospodarczą tylko po to, aby świadczyć usługi na rzecz jednego pracodawcy, a ponadto robi to np. we wskazanym miejscu i czasie pod jego kierownictwem i zgodnie z jego instrukcjami, to takie sytuacje mogą budzić daleko idące podejrzenia o prowadzenie pozornej działalności gospodarczej.

➡️ Przedsiębiorcy muszą więc wiedzieć, że podejmując współpracę z podwykonawcą, który prowadzi pozorną działalność gospodarczą, narażają się nie tylko na konieczność zapłaty zaległych składek na ubezpieczenie społeczne wraz z odsetkami, ale również na odpowiedzialność karną i karną-skarbową za uchylanie się od płacenia podatku dochodowego oraz składek socjalnych!

➡️ Dlatego jeżeli współpracujesz z innymi przedsiębiorcami w Niemczech to upewnij się, czy nie prowadzą oni jedynie pozornych działalności.

➡️Ponadto pamiętaj o konsekwencjach zatrudniania pozornych przedsiębiorców, zanim zasugerujesz pracownikowi przekształcenie się w przedsiębiorcę.

➡️Często współpraca z pozornymi przedsiębiorcami jest na początku opłacalna, ale gdy dojdzie do kontroli (a jest ich w ostatnim czasie bardzo dużo!) niestety konsekwencje są bardzo poważne – i to zarówno dla pracodawcy jak i pozornego przedsiębiorcy.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułem na temat pozornej działalności gospodarczej w serwisie anwalt.de, który przygotowałam wspólnie z moją aplikantką Katją Scheffler w języku niemieckim:

Scheinselbstständigkeit: rechtzeitig erkennen und abwenden

Zapraszamy do dyskusji na Facebooku! -> Pozorna działalność gospodarcza w Niemczech a odpowiedzialność pracodawcy (https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/posts/2760092374095487)

Pozdrawiam serdecznie z Frankfurtu nad Odrą
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.