Dr Kamila Matthies, LL.M.

Podsłuchy, przeszukanie online, kontrola komunikacji w Niemczech

handcuffs and tablet computer on brown wooden background
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Podsłuchy, przeszukanie online, kontrola komunikacji w Niemczech

Czy czujesz się bezpiecznie korzystając ze smartfona, komputera czy tabletu? A czy wiesz, że niemieckie organy ścigania posiadają szerokie uprawnienia do kontroli telekomunikacji i podsłuchiwania (nie tylko w czasie rzeczywistym)? A może zdarzyło Ci się czytać o tzw. przeszukaniach online (Online-Durchsuchung) albo o rządowym/federalnym trojanie (Staatstrojaner/Bundestrojaner) – wirusie, który infekuje urządzenia i uzyskuje dostęp do wszystkich danych?

W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy pokrótce, z jakich narzędzi i mechanizmów mogą korzystać niemieckie organy ścigania w celu zwalczania przestępczości.

Co istotne – uprawnienia te ingerują w prawa podstawowe, takie jak np. prawo do prywatności, dlatego mogą być one wykorzystywane przez niemieckie organy ścigania wyłącznie w wyjątkowych, ściśle określonych przez ustawę sytuacjach.

Na gruncie niemieckiego kodeksu karnego można wyróżnić zasadniczo dwa główne rodzaje kontroli telekomunikacji, prowadzone bez wiedzy osoby, której dotyczą.

Pierwszy z nich to kontrola telekomunikacji w czasie rzeczywistym prowadzona na podstawie § 100a StPO. Kontrola ta dotyczy zarówno ‘’zwykłej’’ komunikacji telefonicznej, jak również rozmów prowadzonych przez Skype’a czy Whatsapp.

Drugi rodzaj kontroli komunikacji to tzw. przeszukanie online na podstawie §100b StPO. Przeszukanie online polega (w uproszczeniu) na umieszczeniu na komputerach, smartfonach lub tabletach osób podejrzanych oprogramowania monitorującego, umożliwiającego śledzenie działalności (jak np. Staatstrojaner). Dzięki temu organy ścigania uzyskują dostęp do wszelkich danych i mogą prowadzić kontrolę telekomunikacji nie tylko w czasie rzeczywistym.

Oba rodzaje kontroli telekomunikacji mocno ingerują w prawa podstawowe, dlatego niemiecki ustawodawca ograniczył możliwość ich stosowania, m.in. przez to, że odnoszą się one do określonych typów przestępstw wymienionych w § 100a i 100b StPO. Należy jednak wskazać, że katalog tych przestępstw jest dość szeroki.

Przykładowo narzędzia te mogą być stosowane w przypadku istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstw przeciwko bezpieczeństwu, obronności kraju, porządkowi publicznemu, ale również np. w przypadku podejrzenia: fałszowania pieniędzy, rozpowszechniania pornografii, morderstwa, zabójstwa, kradzieży w zorganizowanej grupie przestępczej, wymuszenia rozbójniczego, rozboju, czy zorganizowanego paserstwa.

Ponadto warto wspomnieć, że prawo niemieckie przewiduje możliwość podsłuchiwania i prowadzenia kontroli komunikacji również wobec osób znajdujących się poza terenem Niemiec.
Oznacza to, że czasem również wobec osoby, która przebywa w Polsce niemieckie organy ścigania będą mogły prowadzić kontrolę telekomunikacji.

Chcecie dowiedzieć się więcej o możliwości podsłuchiwania osób przebywających w Polsce przez niemieckie organy ścigania? Dajcie Nam koniecznie znać – wtedy przygotujemy osobny wpis na ten temat!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

 

Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech – posty | Facebook

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.