Dr Kamila Matthies, LL.M.

Paszporty biometryczne obywateli Ukrainy

passport-stamp-3487699_640
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

W dzisiejszym wpisie informujemy o tym, jak ważne dla obywateli Ukrainy są paszporty biometryczne oraz w jaki sposób udało się Nam doprowadzić do umorzenia sprawy Naszego Klienta, któremu zarzucano udzielenie pomocy osobie, która nie posiadała prawa do pobytu na terenie Niemiec (pomocnictwo).

Na początku warto zaznaczyć, iż w czerwcu 2017 r. zniesiony został obowiązek posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do krajów Unii Europejskiej. Warunkiem ruchu bezwizowego jest jednak posiadanie paszportu biometrycznego, a pobyt nie może trwać dłużej niż 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu.

Nasz Klient zgłosił się do Nas po tym, jak otrzymał zarzut udzielenia pomocy w nielegalnym (zdaniem niemieckiej prokuratury) przekraczaniu granicy przez obywatelkę Ukrainy. Cała sytuacja sprowadzała do tego, iż podróżował on razem ze znajomą z Ukrainy przez Niemcy, a niemiecka policja w czasie kontroli uznała, że obywatelka Ukrainy nie posiada prawa do legalnego przebywania na terytorium Niemiec.

Niemieckiej policji umknął jednak bardzo ważny fakt – nie sprawdzili oni, czy znajoma naszego Klienta posiada paszport biometryczny, który umożliwiałby jej podróżowanie na terenie UE bez konieczności posiadania wizy. Okoliczności całej sprawy budziły wątpliwości, jednak pomimo tego sąd wyznaczył terminy rozprawy.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy wystosowaliśmy stanowisko, w którym przekonywaliśmy, iż należy umorzyć postępowanie z uwagi na liczne wątpliwości co do posiadania przez obywatelkę Ukrainy paszportu biometrycznego oraz na fakt, iż nasz Klient nie wiedział o tym, czy posiada ona przy sobie potrzebne dokumenty. Pomocnictwo wymaga bowiem umyślności, a skoro nasz Klient nie miał wiedzy o tym, czy znajoma posiada odpowiednie dokumenty, to nie można mu stawiać zarzutu pomocnictwa.

Sąd przychylił się do Naszego stanowiska i umorzył postępowanie w sprawie.  Tym samym dzięki naszej szybkiej reakcji Nasz Klient nie musiał przechodzić przez długi i kosztowny proces oraz uniknął skazania.

Dlatego jeżeli Ciebie lub kogoś z Twojej rodziny dotyczy taka lub podobna sprawa to skontaktuj się z Nami – wiemy jak Ci pomóc!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!

Kancelaria adwokacka Dr. Kamila Matthies, LL.M.

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.