Dr Kamila Matthies, LL.M.

Papierosy z Polski a podatki w Niemczech. Sprawa karna-skarbowa umorzona!

Auction hammer with golden details, a car key next to it and a contract in the background.
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Papierosy z Polski a podatki w Niemczech. Sprawa karna-skarbowa umorzona!

Kolejny sukces w sprawie karnej-skarbowej! Postępowanie prowadzone w związku z zarzutem oszustwa podatkowego za wwiezienie do Niemiec polskich papierosów i niepoinformowanie o tym odpowiednich organów celnych zostało umorzone za nawiązką na nasz wniosek. Dzięki temu klient nie będzie figurował w rejestrze karnym.

Z tygodnia na tydzień przybywa nam spraw związanych z wwożeniem do Niemiec polskich papierosów. Ma to najprawdopodobniej związek ze wzmożoną aktywnością urzędu celnego, który w ostatnim czasie bardzo intensywnie patroluje niemieckie przejścia graniczne.

Każda osoba, która wwozi z Polski do Niemiec więcej niż 800 sztuk papierosów i nie poinformuje o tym właściwego urzędu celnego musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami.
Co do zasady takie sytuacje wiążą się z dwutorową reakcją organów – podatkową i karną-skarbową.

Sprawa podatkowa wiąże się z koniecznością zapłaty uszczuplonego podatku za wwiezione papierosy na podstawie wydanej przez urząd celny decyzji podatkowej. Odpowiedzialność podatkowa jest odpowiedzialnością obiektywną, co oznacza, iż jest niezależna od wiedzy oraz woli osoby, która przewozi papierosy, dlatego o ile nie istnieją szczególne okoliczności sprawy to należy zapłacić uszczuplony podatek za wwiezione papierosy.

Ponadto w związku z uszczupleniem podatku prowadzone jest również postępowanie karne-skarbowe w związku z zarzutem oszustwa podatkowego. W tym przypadku należy jednak udowodnić sprawcy zamiar popełnienia oszustwa podatkowego.

Z takimi podwójnymi konsekwencjami musiał mierzyć się również nasz klient.

Udało nam się jednak przekonać sąd do umorzenia postępowania karnego-skarbowego za nawiązką. W naszym stanowisku wskazaliśmy, że klient nie miał zamiaru popełnienia oszustwa podatkowego, a ponadto był on w błędzie co do znamion czynu zabronionego. Klient był również gotów zapłacić uszczuplony podatek, co wskazywało, iż nie chciał on wchodzić w jakikolwiek konflikt z prawem.

Sąd przychylił się do Naszej argumentacji i umorzył postępowanie karne-skarbowe za nawiązką na cele społeczne oraz zobowiązał klienta do terminowej zapłaty zaległego podatku.

Bardzo się cieszymy, że dzięki naszej reakcji klient nie będzie figurował w rejestrze osób skazanych. Dzięki temu uniknie on w przyszłości wielu problemów, np. przy poszukiwaniu nowej pracy.

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

 

 

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.