Dr Kamila Matthies, LL.M.

Oszustwo subwencyjne w Niemczech – wyłudzenie pomocy finansowej Corona-Soforthilfe

Judge gavel, football soccer ball and euro banknotes on black background

Uwaga przedsiębiorcy w Niemczech! Niemieckie urzędy oraz prokuratura prowadzą wzmożone kontrole i sprawdzają, czy pomoc finansowa dla firm dotkniętych pandemią (tzw. Corona-Soforthilfe) została słusznie wypłacona! Jeśli prowadzisz działalność w Niemczech to koniecznie zapoznaj się z tym wpisem, ponieważ ostatnio otrzymujemy coraz więcej zapytań od Klientów oskarżonych o oszustwo subwencyjne (§ 264 StGB) w związku z podejrzeniem wyłudzenia pomocy covidowej!

Jak pokazują statystyki niemiecka prokuratura prowadzi już prawie 20 000 postępowań karnych w związku z podejrzeniem popełnienia oszustwa subwencyjnego przez przedsiębiorców korzystających z pomocy covidowej (!). Biorąc pod uwagę liczbę złożonych wniosków i ilość przeprowadzanych kontroli należy spodziewać się, że liczba ta jeszcze wzrośnie.

Na wstępie warto przypomnieć, że każdy przedsiębiorca, który ubiegał się o pomoc finansową z uwagi na straty wywołane pandemią podpisywał oświadczenie, że wszystkie wskazane we wniosku dane zostały złożone zgodnie z najlepszą wiedzą i są zgodne z prawdą. Formularze zawierały również szereg pouczeń, m.in. o tym, że nieuprawnione skorzystanie z pomocy (tj. uzyskanie nienależnego świadczenia) będzie prowadziło do konieczności zwrotu środków oraz do odpowiedzialności karnej za oszustwo subwencyjne.

Za oszustwo subwencyjne, zgodnie z § 264 ust. 1 StGB karze pozbawienia wolności do lat 5 albo karze grzywny podlega ten, kto:

  1. składa wobec organu udzielającego subwencji nieprawdziwe lub niekompletne informacje, które są istotne dla otrzymania subwencji i prowadzą do uzyskania korzyści dla siebie lub innej osoby
  2. niezgodnie z ograniczeniami wykorzystania subwencji wykorzystuje przedmiot lub świadczenie pieniężne, których wykorzystanie jest ograniczone przez przepisy prawne lub przez płatnika subwencji,
  3. niezgodnie z przepisami prawa o udzielaniu subwencji nie informuje płatnika subwencji o faktach, mających znaczenie dla subwencjonowania lub
  4. w postępowaniu o udzielenie subwencji używa zaświadczenia o uprawnieniu do otrzymania subwencji lub innych faktach istotnych dla udzielenia subwencji, pozyskane wskutek podania nieprawdziwych lub niekompletnych danych.

W szczególnie ciężkich przypadkach karą za oszustwo subwencyjne jest kara pozbawienia wolności na okres od sześciu miesięcy do dziesięciu lat (!).

Za oszustwo subwencyjne odpowiada również osoba, która popełnia je lekkomyślnie. W takiej sytuacji sprawcy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności albo kara grzywny.

O czym musisz zatem wiedzieć, gdy zostaniesz oskarżony o wyłudzenie pomocy covidowej?

  1. Pamiętaj, że oprócz odpowiedzialności karnej za pobranie nienależnej subwencji musisz liczyć się z koniecznością zwrotu pełnej kwoty pomocy covidowej (!).
  2. Nie podejmuj pochopnych działań i nie składaj żadnych obciążających wyjaśnień!
  3. Zanim złożysz jakiekolwiek wyjaśnienia rozważ konsultację z adwokatem i zapoznanie się z pełnymi aktami sprawy.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie o oszustwo subwencyjne albo w jakikolwiek innej sprawie karnej lub karnej-skarbowej to pozostajemy dla Twojej dyspozycji!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą

Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151

 

Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech – posty | Facebook

Udostępnij nasz wpis!

Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00

E-MAIL

info@adwokatniemcy.net

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.