Dr Kamila Matthies, LL.M.

Odpowiedzialność agencji celnych w Niemczech za niezgłoszone wyroby tytoniowe

mortgage-3580537_640
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Prowadzisz agencję celną na terenie Niemiec albo pracujesz jako agent celny i pomagasz przedsiębiorcom w zgłaszaniu towarów do odprawy przez niemiecki system celny ATLAS? Jeżeli tak, to powinieneś znać zasady odpowiedzialności za towary, które zgłaszasz! Bez tej wiedzy narażasz się na współodpowiedzialność za należności celno-podatkowe, które często opiewają na setki tysięcy euro, a ponadto na odpowiedzialność karną-skarbową!

Koniecznie zapoznaj się z Naszym wpisem, aby uniknąć problemów podatkowych i karnych-skarbowych w Niemczech! To naprawdę bardzo poważne sprawy, ponieważ urząd celny dość niedawno nałożył na pracownika agencji celnej podatek w wysokości prawie 100 000 euro!

Daj nam znać, czy uważasz, że obciążanie agentów celnych, którzy reprezentują przedsiębiorcę w czynnościach prowadzonych przed organami celnymi odpowiedzialnością za należności celno-podatkowe jest słusznym rozwiązaniem.

  • Sprowadzanie do Niemiec towarów spoza Unii Europejskiej, a w szczególności z Chin staje się coraz bardziej popularne w ostatnich latach. Wielu przedsiębiorców ogranicza w ten sposób koszty produkcji oraz personelu.
  • Ponadto, aby uniknąć formalności przed niemieckim urzędami celnymi korzystają z pomocy wyspecjalizowanych agencji celnych, które m.in. zgłaszają w imieniu przedsiębiorcy towary do odprawy przez elektroniczny system ATLAS.
  • Coraz częściej dochodzi jednak do sytuacji, że w towarach, które przyjeżdżają do Niemiec spoza Unii ukrywane są wyroby tytoniowe, które podlegają obowiązkowi odpowiedniego zgłoszenia oraz zapłacenia podatku.
  • W takiej sytuacji agenci celni najczęściej nie wiedzą co tak naprawdę znajduje się w przywiezionych towarach, co prowadzi do tego, że nie dokonują zgłoszenia towarów tytoniowych do urzędu celnego.
  • Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ to na agentach celnych ciąży obowiązek zgłaszania towarów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, ponieważ reprezentują oni przedsiębiorcę, który towary sprowadza.
  • Gdy podczas kontroli urzędu celnego okaże się, że w towarach, które przyjechały do Niemiec ukryte są wyroby tytoniowe, które nie zostały zameldowane przez agenta (mimo, że ten o nich nie wiedział!) to urząd celny wystawi decyzję podatkową właśnie na tego agenta.
  • Agent celny jest bowiem współodpowiedzialny tzn. jest dłużnikiem podatkowym za należności celno-podatkowe, które powstały w związku z wprowadzeniem do obrotu gospodarczego towarów, które zgodnie z przepisami celnymi podlegają obowiązkowi zgłoszenia i zapłacenia podatku.
  • Brak wiedzy o tym, że w zgłoszonych towarach znajdują się np. papierosy albo inne wyroby tytoniowe nie wyłącza odpowiedzialności agenta celnego, ponieważ jego odpowiedzialność ma charakter w pełni obiektywny.

Uwaga! Jeżeli agent celny wie, że w wwożonych towarach znajdują się np. papierosy to naraża się dodatkowo na odpowiedzialność karną-skarbową za oszustwo podatkowe!

Dlatego jeżeli prowadzisz agencję celną, pracujesz w niej albo korzystasz z jej usług to koniecznie pamiętaj o zasadach odpowiedzialności za zgłaszane towary. Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawach podatkowych, celnych lub karnych-skarbowych to skontaktuj się z Nami – wiemy jak Ci pomóc! 😊

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!

 

 

 

 

 

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.