Dr Kamila Matthies, LL.M.

Ucieczka z miejsca wypadku w Niemczech

Male police officers in uniform check female driver on the road. Law protection, car traffic inspector, safety control job
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Uwaga! Ucieczka z miejsca wypadku w Niemczech to bardzo poważne przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 lub kara grzywny. Ponadto jego popełnienie może oznaczać odebranie prawa jazdy!

Zapoznaj się z Naszym wpisem, aby uniknąć kłopotów na niemieckich drogach i udostępnij go na swojej tablicy, aby dotarł do większego grona osób.

Zgodnie z § 142 niemieckiego kodeksu karnego na odpowiedzialność karną za niedozwolone oddalenie się z miejsca wypadku naraża się ten:
➡️ kto będąc jego uczestnikiem oddali się (ucieknie) z miejsca zdarzenia, uniemożliwiając osobom uczestniczącym w wypadku i poszkodowanym ustalenie swojej tożsamości, swojego pojazdu i charakteru udziału w nim poprzez swoją obecność i oświadczenie, że brał udział w wypadku;
➡️ kto nie zaczeka na miejscu zdarzenia (przez odpowiedni do danej sytuacji czas) by umożliwić innym poczynienie powyższych ustaleń.

Z powyższego wynika, że odpowiadać z § 142 StGB może nie tylko sprawca zdarzenia, ale każda osoba, która uczestniczyła w wypadku (czyli przyczyniła się lub miała jakikolwiek wpływ na wypadek).

Uwaga! W prawie niemieckim nie ma rozróżnienia pomiędzy wypadkiem a kolizją (która w potocznym znaczeniu jest zdarzeniem mniej ”poważnym”)! Zasadniczo więc nieistotne jest, czy podczas wyjeżdżania z parkingu urwałeś komuś lusterko czy brałeś udział w wielkim karambolu na autostradzie – każde takie zachowanie może wypełniać znamiona § 142 StGB. Jedynie konsekwencje tego typy zachowań mogą być różne.

Za nieuprawnioną ucieczkę z miejsca wypadku grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 lub kara grzywny – są to tzw. kary główne.

Jednak pamiętaj! Osobie, która ucieka z miejsca wypadku może zostać odebrane prawo jazdy (uprawnienia do kierowania pojazdami na terenie Niemiec), jeżeli wie ona, lub może wiedzieć, że w wypadku zginęła lub odniosła poważne obrażenia inna osoba lub że wyrządzono znaczne szkody w mieniu należącym do innych osób.

Co oznacza wyrażenie ”znaczna szkoda”? W orzecznictwie niemieckich sądów wskazuje się, iż minimalnie jest to wartość w granicach 1 200 – 1 500 euro.
W praktyce więc zasadniczo za każdą nieuprawnioną ucieczkę z miejscu wypadku grozi odebranie prawa jazdy. Bowiem koszty naprawy w Niemczech (np. urwanego lusterka czy zarysowanego auta) zazwyczaj przewyższają kwotę 1 200 – 1 500 euro.

Dlatego dla własnego dobra nigdy nie oddalaj się z miejsca wypadku, najlepiej od razu poinformuj policję, aby nie narazić się na postępowanie karne i surowe konsekwencje.

Jeżeli Ciebie bądź Twojego znajomego dotyczą problemy związane ze zdarzeniami drogowymi w Niemczech to jesteśmy do dyspozycji!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą 🙂
Kancelaria adwokacka Dr. Kamila Matthies, LL.M.
www.adwokatniemcy.net
[email protected]
+48 696 568 151

https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.