Dr Kamila Matthies, LL.M.

Twarde narkotyki a odebranie prawa jazdy w Niemczech

Illegal objects on the table
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Zero tolerancji – tak można określić politykę karania kierowców, którzy w Niemczech prowadzą samochody pod wpływem tzw. twardych narkotyków. Ponadto takie same konsekwencje mogą grozić kierowcom, którzy posiadają przy sobie twarde narkotyki. Niemieckie przepisy są w tym zakresie jednymi z najsurowszych w Europie!

Musicie wiedzieć, że w Niemczech uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi mogą zostać odebrane kierowcy zarówno przez sąd (jako środek zabezpieczający orzekany na skutek popełnienia przestępstwa), jak również przez urząd ds. ruchu drogowego w postępowaniu administracyjnym na skutek np. popełnienia przestępstwa albo wykroczenia.

Oznacza to, że nawet jeżeli sąd nie orzeknie o odebraniu uprawnień w postępowaniu karnym to i tak trzeba być przygotowanym na list z urzędu ds. ruchu drogowego, który może wszcząć osobne postępowanie i odebrać prawo jazdy w trybie administracyjnym.

Jeżeli chodzi o jazdę pod wpływem tzw. twardych narkotyków to sprawa jest dla urzędów bardzo prosta – już jednorazowe spożycie wystarczy do stwierdzenia, że kierowca nie jest zdolny do prowadzenia pojazdów mechanicznych, a co za tym idzie – odbierane są mu uprawnienia do kierowania pojazdami na terenie Niemiec.

Przy twardych narkotykach nie jest istotne, czy ktoś jest uzależniony od nich od wielu miesięcy, czy wziął je po raz pierwszy i usiadł za kierownicę. Jeżeli odpowiednie testy wykażą ich obecność w organizmie to należy się liczyć z odebraniem prawa jazdy.

Poza tym niemiecki urząd może zawiadomić odpowiedni polski urząd o tej sprawie, co może prowadzić do konsekwencji również w Polsce.

Ponadto osoba, która chciałaby w przyszłości odzyskać uprawnienia (odebrane na skutek jazdy pod wpływem twardych narkotyków) musi przystąpić do testu MPU (tzw. Idiotentest), który – jak pokazują statystyki – jest dość wymagający i wiąże się z koniecznością odpowiedniego przygotowania i wysokimi kosztami.

Takie same konsekwencje grożą kierowcom, którzy posiadają przy sobie twarde narkotyki. W takich sytuacjach może dojść do natychmiastowego odebrania uprawnień albo do konieczności poddania się badaniom i przedłożenia wyniku, który potwierdzi, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy kierowca nie spożywał twardych narkotyków.

Warto zaznaczyć, że marihuana nie zalicza się do tzw. twardych narkotyków i regulacje dotyczące konsekwencji jej spożywania i prowadzenia pojazdów pod jej wpływem są inne. O tym jednak opowiemy w kolejnym naszym wpisie.

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.