Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies, LL.M.

Nieletni a młodociany w niemieckim prawie karnym

blog jugendl

Dzisiejszy wpis edukacyjny poświęcamy bardzo ważnemu zagadnieniu – problematyce wieku w prawie karnym. To bardzo ważna kwestia, również dlatego, że została w Niemczech zupełnie inaczej uregulowana niż w Polsce. Takie różnice w przepisach polskich i niemieckich prowadzą do wielu pytań, dlatego dzisiaj tłumaczymy jak to jest z tym wiekiem w niemieckim prawie karnym ?.

Zdolność do ponoszenia odpowiedzialności karnej rozpoczyna się w Niemczech po ukończeniu 14 roku życia. Zgodnie z § 19 StGB (niemieckiego kodeksu karnego) osoby, które nie ukończyły 14 lat są uznawane jako niezdolne do ponoszenia odpowiedzialności karnej.
Nie oznacza to jednak, że 15-latek będzie odpowiadał za popełniony czyn w takim sam sposób jak 30-latek. (!).

Szczegółowe kwestie dotyczące odpowiedzialności karnej osób nieletnich (Jugendliche) uregulowane zostały w Jugendgerichtsgesetz – JGG (ustawa o sądach dla nieletnich).
Zgodnie z § 1 JGG osoba nieletnia to osoba, która w momencie popełnienia czynu osiągnęła 14 lat, ale nie ukończyła jeszcze 18 lat. Do takich osób obowiązkowo stosuje się zasady prawa karnego dla osób nieletnich (Jugendstrafrecht).

Należy podkreślić, iż kwestie dotyczące znamion czynów zabronionych (czyli przesłanek, które należy wypełnić, aby można było zarzucić popełnienie czynu zabronionego) są dokładnie takie same dla wszystkich sprawców. Są one uregulowane w większości niemieckim kodeksie karnych (Stafgesetzbuch). Natomiast, tym co odróżnia prawo karne nieletnich jest kwestia skutków popełnienia czynu zabronionego – innymi słowy kwestia kary za popełniony czyn.

Przykładowo należy wskazać, iż 16-latek, który swoim zachowaniem zrealizuje znamiona czynu zabronionego uregulowanego w § 212 StGB tj. morderstwa nie może zostać skazany na karę przewidzianą w tym przepisie (karę dożywotniego pozbawienia wolności), ale można mu wymierzyć maksymalnie karę 10 lat pozbawienia wolności (!).

Jugendgerichtsgesetz reguluje również postępowanie do drugiej grupy osób – osób młodocianych. Osoba młodociana (Heranwachsende) to osoba, która w momencie popełnienia czynu ma skończone 18 lat, ale nie ukończyła jeszcze 21 lat. W stosunku do takich osób również można we wskazanych w § 105 JGG przypadkach stosować zasady przewidziane w Jugendgerichtsgesetz.

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą 
Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Holzmarkt 4a,
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00

E-MAIL

info@adwokatniemcy.net

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.