Dr Kamila Matthies, LL.M.

Nakaz aresztowania w Niemczech a przewlekłość postępowania karnego

blog areszt przewlekłość (2)
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Dzisiejszy wpis poświęcamy bardzo trudnej sprawie jednego z naszych Klientów, któremu postawiono w Niemczech zarzut kradzieży w zorganizowanej grupie przestępczej. Jednym z wątków w sprawie naszego Klienta było jego tymczasowe aresztowanie. Sąd wydał bowiem 6 miesięcy temu nakaz aresztowania, a w ostatnim czasie zwrócił się do Wyższego Sądu Krajowego o przedłużenie aresztu z uwagi na powagę sprawy oraz przeciążenie sądu innymi sprawami. Argumentacja sądu odnosiła się w większości nie do sprawy naszego Klienta, a do problemów samego sądu, takich jak mała ilość sędziów, duże obłożenie sprawami i innymi obowiązkami oraz brak wolnych terminów na rozprawy. Sąd wprost wskazał, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy (tj. od otrzymania aktu oskarżenia) nie był nawet w stanie wyznaczyć terminu pierwszej rozprawy (!) i nadal nie jest w stanie określić, kiedy miałaby się ona odbyć (!).

Nie pozostaliśmy oczywiście bierni na taką argumentację sądu i od razu złożyliśmy wniosek o uchylenie aresztu, powołując się na najnowsze orzecznictwo Wyższych Sądów Krajowych i Federalnego Sądu Konstytucyjnego. Wskazaliśmy, że zaniedbania państwa w zakresie wymiaru sprawiedliwości, prowadzące do tego, że sędziowie są zbyt przeciążeni pracą i nie są w stanie rozpoznać sprawy w rozsądnym terminie, nie mogą wpływać negatywnie na sytuację osób oskarżonych! Jeżeli bowiem sąd w ciągu ostatnich 3 miesięcy nie zrobił nic, a przede wszystkim nie wyznaczył nawet terminu pierwszej rozprawy to ewidentnie dochodzi do nieuzasadnionej przewlekłości postępowania.

Taka przewlekłość spowodowana problemami kadrowymi sądu absolutnie nie uzasadnia przedłużenia aresztu i pozbawienia wolności naszego Klienta. Prawo do życia na wolności jest bowiem jednym z podstawowych praw każdego człowieka (!) i nie może być ono ograniczane bez ważnego powodu, a takim powodem na pewno nie jest przewlekle działanie sądu, ponieważ osoba oskarżona nie może ponosić negatywnych konsekwencji z tytułu niewydolnego wymiaru sprawiedliwości. To zadaniem państwa jest zagwarantowanie obywatelom sprawnego i wydolnego wymiaru sprawiedliwości (!).

Nasze stanowisko spotkało się z pozytywną reakcją Wyższego Sądu Krajowego, który zgodził się z naszymi argumentami i uchylił nakaz aresztowania! Tym samym Nasz Klient wrócił do domu i już na wolności może oczekiwać na proces.

Właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie skutecznego obrońcy, który od razu reaguje na takie sytuacje i potrafi w umiejętny sposób pokierować sprawą, by zagwarantować Klientowi uczciwy i sprawiedliwy proces! ?

Jeżeli Ciebie bądź Twojego znajomego dotyczy podobna sytuacja to skontaktuj się z Nami – wiemy jak Ci pomóc!
Udostępnij nasz post na swojej tablicy, by dotarł do jak największej ilości osób.

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą i życzymy miłego weekendu!
Kancelaria adwokacka Dr. Kamila Matthies, LL.M.
[email protected]
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.