Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies, LL.M.

Masz polskie prawo jazdy i jeździsz w Niemczech? TSUE wydał ważny wyrok!

Police officers in uniform reads law to female driver. Law protection, car traffic inspector, safety control job

Uwaga Kierowcy! Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 29. kwietnia 2021 r. orzekł, iż państwo członkowskie nie może umieszczać na prawie jazdy żadnej adnotacji o zakazie kierowania pojazdami na swoim terytorium, gdyż taka zmiana należy do wyłącznej kompetencji państwa członkowskiego zwykłego miejsca zamieszkania posiadacza prawa jazdy. To bardzo ważny (i niestety niekorzystny) wyrok dla kierowców, którzy posiadają polskie prawo jazdy i jeżdżą po niemieckich drogach!

Co może zmienić wyrok Trybunału?

Dotychczas kierowca, który posiadał np. polskie prawo jazdy i któremu niemieckie organy odebrały uprawnienia do kierowania pojazdami na terenie Niemiec (np. za jazdę pod wpływem narkotyków lub alkoholu lub ucieczkę z miejsca wypadku) mógł przy pomocy niemieckiego adwokata przesłać swój polski dokument do niemieckiego urzędu w celu dodania na nim odpowiedniej adnotacji o nałożonym zakazie (najczęściej w postaci przekreślonej litery D).

Następnie niemiecki urząd odsyłał polskie prawo jazdy z odpowiednią naklejką do kancelarii, a adwokat przesyłał je bezpośrednio do Klienta. Dzięki temu polskie Wydziały Komunikacji nie otrzymywały informacji o odebraniu uprawnień na terenie Niemiec i nie podejmowały własnych postępowań w celu odebrania uprawnień na terenie Polski.

Teraz po orzeczeniu Trybunału należy się spodziewać, że praktyka niemieckich organów ulegnie zmianie.

Trybunał rozstrzygnął bowiem dwie istotne kwestie:

  1. Stwierdził, że wszelkie wpisy figurujące na prawie jazdy należą do wyłącznej kompetencji państwa członkowskiego zwykłego miejsca zamieszkania posiadacza tego prawa jazdy. Wobec tego inne państwo członkowskie nie może umieszczać na prawie jazdy adnotacji o zakazie kierowania pojazdami na jego terytorium.
  2. Wskazał, że państwo członkowskie może zwrócić się do państwa członkowskiego zamieszkania danej osoby, by dokonało ono takiej adnotacji.

Powyższe oznacza, że jeżeli niemieckie organy podejmą decyzję o odebraniu uprawnień do kierowania pojazdami na terenie Niemiec wobec osoby, która posiada polskie prawo jazdy to będą one musiały zwrócić się do właściwych polskich organów o umieszczenie stosownej adnotacji na polskim dokumencie. Taka procedura może zaś prowadzić do wszczęcia odrębnego postępowania w sprawie odebranie uprawnień również w Polsce…

W związku z orzeczeniem TSUE w najbliższym czasie należy się spodziewać zmian w niemieckich przepisach.

Będziemy Was informować na bieżąco, jak będzie wyglądała praktyka niemieckich organów w zakresie odbierania uprawnień osobom, które posiadają polskie prawo jazdy.

Link do wyroku TSUE:
Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą
info@adwokatniemcy.net
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00

E-MAIL

info@adwokatniemcy.net

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.