Dr Kamila Matthies, LL.M.

Kolejna wygrana rewizja!

Close up of vintage weighing scales
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Otwieramy szampana, bo Nasza kolejna rewizja okazała się skuteczna – wyrok uchylony! Sąd, który zawiera porozumienie procesowe z oskarżonym co do wysokości kary musi pamiętać o wielu obowiązkach – w innym wypadku jego działanie narusza przepisy prawa!

Wygrana rewizja to jedna z najlepszych wiadomości w pracy adwokata, ponieważ rekompensuje wiele godzin pracy spędzonych nad aktami <3 Nasza radość z sukcesu jest jeszcze większa, bo nawet Prokuratura Generalna zgodziła się z Naszymi zarzutami i przyznała, że wyrok należy uchylić.

Sprawa dotyczyła skomplikowanego i bardzo kontrowersyjnego zagadnienia jakim są porozumienia procesowe. Innymi słowy chodzi o sytuację, gdy sąd, prokuratura i obrońca podejmują rozmowy, podczas których uzgadniają zakres (tzw. widełki) kary dla oskarżonego. Potocznie mówi się o tzw. targowaniu się o karę.

Nie oceniając, czy przeprowadzanie takich porozumień co do kary jest sprawiedliwe czy etyczne należy zaznaczyć, iż taką możliwość przewidują przepisy niemieckiego postępowania karnego, wobec tego nie jest to obchodzenie czy łamanie prawa.

Jednakże porozumienia procesowe są zgodne z prawem tylko wtedy, gdy sąd wypełni wszystkie obowiązki, które zostały na niego nałożone przez niemieckiego prawodawcę oraz które wynikają z orzecznictwa. Tych obowiązków jest naprawdę bardzo dużo, a cała procedura jest bardzo skomplikowana i zawiła. Dlatego w wielu przypadkach sądom zdarza się popełnić jakiś błąd, co może prowadzić do zakwestionowania zawartego porozumienia.

Rolą obrońcy jest wyłapanie tych błędów – co również nie jest sprawą prostą. Wymaga to znajomości całego orzecznictwa dotyczącego porozumień oraz bardzo dobrego poruszania się w zawiłościach prawnych z nimi związanymi.

Błędy sądu nie uszły jednak Naszej uwadze – sąd zawierając porozumienie nie pouczył Naszego Klienta m.in. o możliwości odstąpienia przez sąd od porozumienia. Wszystkie dostrzeżone przez Nas błędy stały się podstawą zarzutów zawartych w rewizji.

W takiej sytuacji rozstrzygnięcie nie mogło być inne – Wyższy Sąd Krajowy uznał Nasze argumenty za słuszne i uwzględnił rewizję w pełni, podkreślając, iż prawa oskarżonego nie mogą być w żaden sposób ograniczane, nawet przy zawieraniu porozumienia.

Jeżeli Ciebie bądź Twojego znajomego dotyczą problemy związane z porozumieniami procesowymi w Niemczech to jesteśmy do dyspozycji! ✅

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą 🙂

-> http://bit.ly/rewizjaniemcy

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.