Dr Kamila Matthies, LL.M.

Kierowca w Niemczech ponosi odpowiedzialność za wszystkie rzeczy, które przewozi!

American State Police Interceptor Vehicle Closeup Photo.
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Czy wiesz, że jeśli jesteś kierowcą samochodu ciężarowego lub pracujesz jako przewoźnik osób lub rzeczy i zdarza Ci się jeździć do Niemiec, to ponosisz odpowiedzialność podatkową, celną i czasem również karną-skarbową za to, co znajduje się w Twoim samochodzie? Dlatego pamiętaj! Zanim zgodzisz się na przewiezienie np. znajomemu paczki, torby czy walizki do Niemiec to dokładnie sprawdź, czy nie narażasz się przypadkiem na surowe konsekwencje!

➡️ W ostatnim czasie wielu kierowców w Niemczech skarży się na długie i wzmożone kontrole przez niemiecki urząd celny (Zollamt). Bardzo często są one nakierowane na sprawdzenie, czy kierowcy nie przewożą przypadkiem wyrobów, które podlegają obowiązkowi zapłaty podatku, jak np. alkohol lub papierosy.

Jeśli jesteś kierowcą to musisz wiedzieć, że ponosisz odpowiedzialność za to, co znajduje się w twoim załadunku – odpowiadasz zarówno za rzeczy, które należą do Ciebie, ale również za takie, które przewozisz na zlecenie innych osób!

Wielokrotnie od Naszych Klientów – kierowców TIRów i firm transportowych słyszymy, że mają teraz duże problemy z niemieckim urzędem celnym, ponieważ podczas kontroli okazało się, że w paczce czy torbie, które przewozili np. dla znajomych do Niemiec albo w ramach zlecenia usługi transportowej odnaleziono papierosy bez akcyzy albo papierosy z akcyzą, ale w ilości, która przekracza dozwolone limity (w UE – w sumie 800 sztuk na osobę).

W takiej sytuacji na nic zdadzą się tłumaczenia przed urzędem celnym, że te wyroby nie należą do kierowcy. To kierowca, zgodnie z niemiecką ustawą o podatku od wyrobów tytoniowych odpowiada za papierosy, które przewozi! I uwaga – to należy podkreślić – naraża się na obowiązek zapłaty podatku również wtedy, gdy nie wie, że przewozi papierosy!

Dlatego jeżeli jesteś kierowcą i zdarza Ci się czasem przewozić znajomym paczki do Niemiec albo świadczysz usługi transportowe to zawsze upewnij się, czy w przekazanych Ci rzeczach nie znajdują się towary, które podlegają w Niemczech opodatkowaniu! W innym wypadku narażasz się na obowiązek zapłaty wysokiego podatku akcyzowego!

Pamiętaj, że poza obowiązkiem zapłaty podatku za takie wyroby możesz narazić się na zarzuty karne-skarbowe, tj. zarzut oszustwa podatkowego albo na zarzut lekkomyślnego uszczuplenia podatku!

Więcej o odpowiedzialność karnej-skarbowej przeczytasz tutaj:
https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/posts/2704044936366898

Dlatego jeżeli świadczysz przysługi znajomym lub wykonujesz usługi transportowe dla nieznajomych koniecznie pamiętaj o zadbaniu o własne bezpieczeństwo prawne! Zawsze sprawdzaj, jakie rzeczy zgadzasz się przewieźć, aby później nie narazić się na surowe konsekwencje i wysokie koszty.

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!

[email protected]
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.