Dr Kamila Matthies, LL.M.

Jazda pod wpływem marihuany a odebranie prawa jazdy w Niemczech

Male police officers in uniform check female driver on the road. Law protection, car traffic inspector, safety control job
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Jazda samochodem pod wpływem marihuany w Niemczech może – poza sankcjami karnymi za popełnienie przestępstwa albo wykroczenia – zakończyć się również odebraniem uprawnień do kierowania pojazdami przez właściwy urząd ds. ruchu drogowego! W odróżnieniu jednak od twardych narkotyków, w przypadku jazdy samochodem pod wpływem marihuany uprawnienia co do zasady nie są odbierane przy pierwszym spożyciu.

To, czy prawo jazdy w Niemczech za kierowanie pojazdem pod wpływem marihuany zostanie odebrane przez urząd ds. ruchu drogowego zależy od częstotliwości spożywania marihuany.

W prawie niemieckim wyróżnia się 3 zasadnicze sytuacje:
➡️pierwsze (próbne) spożycie,
➡️okazjonalne spożycie,
➡️regularne spożycie.

Osoba, która pierwszy raz spożywa marihuanę i prowadzi samochód pod jej wpływem co do zasady musi liczyć się z mandatem, punktami karnymi oraz z zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi w Niemczech na okres minimum miesiąca (Fahrverbot).

Przy pierwszym (tzw. próbnym) spożyciu marihuany – gdy czyn kierowcy zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie – urząd ds. ruchu drogowego nie odbiera uprawnień.
Jednakże, gdy czyn kierowcy zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo to uprawnienia mogą zostać odebrane również przy pierwszym spożyciu marihuany!

Przy okazjonalnym spożywaniu marihuany konsekwencje mogą być zdecydowanie poważniejsze.

O okazjonalnym spożyciu marihuany mówimy wtedy, gdy doszło do niego niezależnie od siebie minimum 2 razy.
Podejrzenie, iż kierowca spożywał marihuanę minimum dwa razy jest potwierdzane przy pomocy badania zawartości THC we krwi. Ponadto okazjonalne spożycie stwierdzane jest wówczas, gdy w okresie do 5 lat wstecz kierowca już odpowiadał za ‘’pierwsze’’ spożycie.

W przypadku okazjonalnego spożywania marihuany, zanim urząd podejmie decyzję o ewentualnym odebraniu uprawnień, to powinien sprawdzić, czy osoba, która okazjonalnie spożywa marihuanę nie jest zdolna do prowadzenia pojazdu oraz czy istnieje zagrożenie, iż sięgnie ona po raz kolejny po marihuanę i będzie pod jej wpływem prowadzić samochód.

W związku z tym urząd nakazuje kierowcy wykonanie badań medyczno-psychologicznych (MPU). W przypadku uzyskania negatywnego wyniku MPU uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi zostają odebrane i mogą być one odzyskane dopiero po upływie czasu, na który zostały odebrane oraz po pozytywnym zaliczeniu testu MPU.

Regularne spożywanie marihuany jest równoznaczne z odebraniem uprawnień do kierowania pojazdami na terenie Niemiec.

O regularnym spożyciu marihuany mówimy, gdy jest ona spożywana codziennie albo prawie codziennie. Dowodem na regularne spożywanie marihuany są testy na stężenie THC-COOH w organizmie. Jeżeli stężenie THC-COOH wynosi więcej niż 150 nanogramów na mililitr krwi, uznaje się, że dochodzi do regularnego spożywania marihuany, co tym samym prowadzi do odebrania uprawnień do kierowania pojazdami na terenie Niemiec.

Uwaga! Po upływie okresu, na który uprawnienia zostały odebrane nie można od razu wrócić za kierownicę!  Odebrane uprawnienia należy bowiem odzyskać według procedur wyznaczonych przez właściwy urząd ds. ruchu drogowego.

Odzyskanie uprawnień utraconych na skutek spożywania marihuany wiąże się z koniecznością przystąpienia i pozytywnego zaliczenia testu MPU (tzw. Idiotentest). Warto podkreślić, że testy medyczno-psychologiczne wiążą się nie tylko z wysokimi kosztami, ale również są dość trudne do zdania bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz zmiany nastawienia psychicznego do popełnionego czynu i ewentualnego spożywania substancji odurzających w przyszłości.

Warto o tym pamiętać, zanim podejmie się decyzję o kierowaniu samochodem pod wpływem środków odurzających.

Konsekwencje takiej decyzji nie kończą się wyłącznie na sankcji karnej, ale mogą również prowadzić do utraty prawa jazdy na terenie Niemiec.

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą
Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.