Dr Kamila Matthies, LL.M.

Jazda pod wpływem alkoholu w Niemczech

accident-1497298_640
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Jeździsz po Niemczech samochodem? Pamiętaj, aby nigdy nie jeździć na tzw. podwójnym gazie! Od tego zależy bezpieczeństwo Twoje, Twoich współpasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Statystyki są jednak przerażające – co roku rośnie liczba pijanych kierowców.  Dlatego dzisiaj zachęcamy do zapoznania się z informacjami o odpowiedzialności za prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu w Niemczech.

W Niemczech (podobnie jak w Polsce), jazda samochodem pod wpływem alkoholu może zostać zakwalifikowana jako wykroczenie albo jako przestępstwo. Jednak przesłanki, na podstawie których czyn kwalifikuje się jako przestępstwo albo wykroczenie są zupełnie inne.

Zgodnie z § 24a niemieckiej ustawy o ruchu drogowym, jeśli pomiar alkomatem (lub badanie krwi) wykazuje stężenie alkoholu we krwi 0,5‰ lub większe (0,25 mg/l lub większe) to mamy do czynienia z wykroczeniem. Jest ono karane jest grzywną do trzech tysięcy euro.(!)

UWAGA! Przepis ten dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy kierowca, mimo iż pomiar stężenia alkoholu wykazał u niego 0,5‰ lub więcej (0,25 mg/l lub więcej), potrafi PROWADZIĆ BEZPIECZNIE POJAZD!

Jeżeli bowiem kierowca nie potrafi prowadzić bezpiecznie pojazdu to zastosowanie znajdują przepisy niemieckiego kodeksu karnego (StGB), które przewidują odpowiedzialność za popełnienie PRZESTĘPSTWA.

Zgodnie z § 316 StGB, kierowca, który wskutek spożycia alkoholu (lub innych środków odurzających) nie jest w stanie prowadzić pojazdu bezpiecznie, podlega karze pozbawienia wolności do roku lub karze grzywny.

Należy zatem podkreślić, iż kluczową przesłanką, która kwalifikuje prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w Niemczech jako wykroczenie lub przestępstwo jest ,,BEZPIECZNE PROWADZENIE POJAZDU’’.

W orzecznictwie przyjmuje się, że wartością, po której osiągnięciu lub przekroczeniu mamy do czynienia z bezwzględną niezdolnością do bezpiecznego kierowania pojazdem jest 1,1‰ – wtedy zawsze mamy do czynienia z przestępstwem.

Jeżeli stężenie alkoholu we krwi kierowcy nie osiąga wartości 1,1‰, to ocena zachowania kierowcy decyduje o tym, czy sprawca poniesie odpowiedzialność karną za wykroczenie czy za przestępstwo.

Za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu można otrzymać również czasowy zakaz prowadzenia pojazdów (Fahrverbot – od miesiąca do 6 miesięcy) albo nawet utracić uprawnienia do kierowania pojazdami (Entziehung der Fahrerlaubnis – czasowo albo na zawsze).

Są to podstawowe informacje o odpowiedzialności karnej za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu w Niemczech, które każdy powinien znać!

Pozdrawiamy serdecznie z polsko-niemieckiego pogranicza!

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.