Dr Kamila Matthies, LL.M.

Jazda pod wpływem alkoholu w Niemczech. Odpowiedzialność za wykroczenie i przestępstwo

Illegal objects on the table
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Jazda pod wpływem alkoholu w Niemczech. Odpowiedzialność za wykroczenie i przestępstwo.

”Co mi grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w Niemczech?” – Takie pytanie trafia na naszą skrzynkę praktycznie codziennie. Dlatego ponownie wyjaśniamy, z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się kierowcy, którzy prowadzą samochody pod wpływem alkoholu.

W Niemczech jazda samochodem pod wpływem alkoholu może zostać zakwalifikowana jako wykroczenie albo jako przestępstwo.

Odpowiedzialność za wykroczenie
Zgodnie z § 24a niemieckiej ustawy o ruchu drogowym jeśli pomiar alkomatem (lub badanie krwi) wykazuje stężenie alkoholu we krwi 0,5‰ lub większe to mamy do czynienia z wykroczeniem – pod warunkiem, że kierowca prowadzi pojazd bezpiecznie (patrz poniżej!).

Wykroczenie w takiej sytuacji popełnia nie tylko osoba, która umyślnie wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu, ale również, gdy robi to nieumyślnie!

Za wykroczenie można otrzymać mandat do 3 000 euro.(!) oraz zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec od 1 do 3 miesięcy (Fahrverbot).

Ponadto – co do zasady – wszczyna się drugie postępowanie (obok wykroczeniowego) – tj. postępowanie administracyjne, w którym urząd ds. ruchu drogowego odbiera uprawnienia do kierowania pojazdami na terenie Niemiec.

Uwaga! przepis ten dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy kierowca, mimo iż pomiar stężenia alkoholu wykazał u niego 0,5‰ lub więcej, potrafi prowadzić bezpiecznie pojazd.

Co oznacza wyrażenie ,,bezpieczne prowadzenie pojazdu”?

Przesłankami przemawiającymi za tym, że Kierowca nie jest zdolny do prowadzenia pojazdu w sposób bezpieczny są np. jazda wężykiem, zataczanie się, bełkotanie.

Czasem zdarza się, że prokuratura próbuje połączyć określone naruszenia zasad ruchu drogowego (np. przekroczenie prędkości, przekroczenie linii ciągłej) z tym, że kierowca będący pod wpływem alkoholu nie potrafi bezpiecznie prowadzić pojazdu. Wtedy jednak organy ścigania muszą wykazać, że określone naruszenie było spowodowane konkretnie przez wpływ alkoholu, a nie przez inne okoliczności.

O tym czy Kierowca prowadzi pojazd w sposób bezpieczny decyduje prokuratura albo sąd np. na podstawie zeznań policjantów kontrolujących kierowcę lub świadków.

W orzecznictwie przyjmuje się, że wartością, po której osiągnięciu lub przekroczeniu mamy do czynienia z bezwzględną niezdolnością do bezpiecznego kierowania pojazdem jest 1,1‰. Wtedy zawsze mamy do czynienia z przestępstwem. Jest to domniemanie, którego nie można obalić.

Odpowiedzialność za przestępstwo na podstawie § 316 niemieckiego kodeksu karnego (StGB)

Sytuacja nr 1: Jeżeli pomiar alkomatem (lub badanie krwi) wykazuje stężenie alkoholu we krwi 0,3‰ lub większe, a kierowca nie potrafi bezpiecznie prowadzić pojazdu to mamy do czynienia z przestępstwem.

Sytuacja nr 2: Jeżeli pomiar alkomatem (lub badanie krwi) wykazuje stężenie alkoholu na poziomie 1,1‰ lub większe to zawsze jest to przestępstwo (absolutna niezdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu).

Za przestępstwo z § 316 StGB grozi kara pozbawienia wolności do jednego roku albo kara grzywny.

Ponadto sąd z reguły orzeka o odebraniu uprawnień do kierowania pojazdami na terenie Niemiec.

Uwaga!

Warto podkreślić, że niemiecki kodeks karny odróżnia przestępstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu (§316 StGB) od przestępstwa stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu (§ 315c StGB).

Stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu zostało uregulowane w § 315c StGB. Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy wskutek prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu stworzy się konkretne zagrożenie dla życia, nietykalności cielesnej innych osób lub obcych rzeczy o znacznej wartości.

Przykładowo: kierowca prowadzi samochód pod wpływem alkoholu i uderza w inny samochód. Kierowca uderzonego samochodu nie odnosi żadnych obrażeń, ale zostało stworzone konkretne zagrożenie dla jego życia i zdrowia. To już wystarczy do przypisania sprawcy odpowiedzialności z § 315c StGB.

Za przestępstwo stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym pod wpływem alkoholu grozi grzywna albo kara pozbawienia wolności do lat 5.

Gdyby w opisanym przykładzie kierowca uderzonego samochodu doznał jakichś obrażeń, to sprawca odpowiadałby nie tylko za popełnienie czynu z § 315c StGB, ale również np. za nieumyślne uszkodzenie ciała.

Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech
[email protected]
+48 696 568 151

 

https://www.facebook.com/niemieckiadwokatmatthiespolskojezycznyprawokarne/posts/3290097787761607

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.