Dr Kamila Matthies, LL.M.

Jak wybrać dobrego adwokata w Niemczech?

blog jak wybrac adwokata
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Dzisiaj poruszamy bardzo kontrowersyjny, ale uniwersalny temat – wskażemy 5 czynników, o których musisz pamiętać szukając odpowiedniego adwokata (nie tylko w Niemczech!).

1. Specjalizacja
2. Doświadczenie
3. Działalność poza kancelarią
4. Język i komunikacja
5. Referencje, opinie klientów 

1. Specjalizacja
Prawo jest jedną z najbardziej rozległych i zawiłych dziedzin. Ilość ustaw, rozporządzeń, przepisów unijnych i międzynarodowych jest obecnie tak ogromna, że żaden prawnik nie jest w stanie się z nimi wszystkimi zapoznać. Naszym zdaniem absolutnie niemożliwym jest, aby jeden adwokat mógł doskonale znać się na wszystkich dziedzinach prawa! Dlatego tak ważna jest specjalizacja – obszar, który pasjonuje prawnika i w którym ma największą wiedzę oraz ciągłą chęć do jej pogłębiania. Z prawnikiem jest bowiem trochę tak jak z lekarzem – skoro jest od wszystkiego to… to chyba trzeba poszukać specjalisty z obszaru, w którym mamy problem. Pamiętaj więc, aby zawsze zorientować się czy wybrany przez Ciebie adwokat jest specjalistą w dziedzinie, której dotyczy twój problem!

2. Doświadczenie
Mówi się, że wiedzę zdobywamy przez doświadczenie. My się z tym w pełni zgadzamy! Nikogo nie trzeba przekonywać, że adwokat, który napisał w swojej karierze 100 rewizji czy odwołań w sprawach karnych będzie miał większą wiedzę niż adwokat, który jest na początku swej drogi bądź który na co dzień specjalizuje się np. w prawie pracy.
Pamiętaj zatem, by powierzać swoje sprawy osobom doświadczonym, które zdobywają wiedzę od lat oraz znają prawo w praktyce, a nie tylko z podręczników!

3. Działalność poza kancelarią
Dokonując wyboru adwokata zwróć również uwagę na jego działalność poza kancelarią. Czy posiada jakiś tytuł naukowy albo certyfikat potwierdzający specjalizację? Czy działa również na polu naukowym – tj. czy pisze np. artykuły naukowe bądź inne publikacje prawnicze? A może prowadzi zajęcia na uniwersytecie bądź szkolenia?
To bardzo istotne kwestie, które potwierdzają, czy adwokat faktycznie jest pasjonatem swojej pracy, gotowym do ciągłego rozwijania się na różnych płaszczyznach.

4. Język i komunikacja
Z punktu widzenia Klienta bardzo ważne jest, czy adwokat potrafi tłumaczyć problemy prawne w sposób prosty i zrozumiały. Bez tych umiejętności ciężko jest bowiem wykonywać ten zawód! Warto również zwrócić uwagę na znajomość języków. Jeżeli szukamy pomocy np. w zakresie prawa niemieckiego to dużą zaletą adwokata będzie znajomość zarówno języka polskiego jak i niemieckiego. Nie chodzi tu o to, że taki dwujęzyczny adwokat zawsze będzie miał większą wiedzę, niż adwokat niemieckojęzyczny, ale przede wszystkim o to, że Klient będzie mógł swobodnie i bez żadnego pośrednictwa się z nim komunikować, a dobra komunikacja to przecież podstawa budowania zaufania!

5. Referencje, opinie klientów
Wybierając adwokata zwróć również uwagę na referencje i opinie innych klientów. To bardzo wartościowe informacje, które z jednej strony wskazują na doświadczenie adwokata, a z drugiej strony pokazują, że jest on naprawdę skuteczny i godny zaufania.

Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu do końca! Mamy nadzieję, że pomoże Ci on w wyborze dobrego adwokata!

Pozdrawiamy serdecznie z Frankfurtu nad Odrą! 

Kancelaria adwokacka Dr. Kamila Matthies, LL.M.
Polski Adwokat Niemcy
+48 696 568 151
[email protected]

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.