Dr Kamila Matthies, LL.M.

Uwaga na gaz pieprzowy w Niemczech!

Figure of Justitia or Justice holding the scales of justice with close up focus to the scales symbolic of the law over grey
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Uwaga na gaz pieprzowy w Niemczech! Nie zawsze jego posiadanie jest legalne!

Jeżeli mieszkasz w Niemczech albo zdarza Ci się tam przebywać to koniecznie zapoznaj się z Naszym wpisem! Odpowiadamy w nim na pytanie, które w ostatnim czasie bardzo często pojawia się w komentarzach – czy posiadanie przy sobie gazu pieprzowego jest na terenie Niemiec legalne.

Jak to bywa w prawie – odpowiedź nie jest jednoznaczna. Na podstawie przepisów prawa niemieckiego można bowiem wyróżnić kilka sytuacji.

 

Sytuacja 1

Legalnie można posiadać w Niemczech jedynie taki gaz pieprzowy, który posiada specjalne oznaczenie o przeznaczeniu do obrony przeciw zwierzętom. Taki gaz nie jest bowiem kwalifikowany jako broń w rozumieniu niemieckiej ustawy o broni.

Uwaga! Należy pamiętać, iż istotne znaczenie w przypadku kontroli przez Policję ma nie tylko oznaczenie gazu o przeznaczeniu do obrony przeciw zwierzętom, ale również to, co powiemy w trakcie kontroli. Innymi słowy istotny jest cel posiadania gazu pieprzowego, który przedstawimy Policji.

Jeśli powiemy, iż gaz do obrony przeciw zwierzętom posiadamy (również) do obrony przeciw ludziom to takie posiadanie gazu jest NIELEGALNE, ponieważ potraktowany on zostanie jako broń.

Jedynym dozwolonym celem posiadania gazu pieprzowego jest obrona przed zwierzętami.

 

Sytuacja 2

Zupełnie innym problemem jest możliwość wykorzystywania gazu pieprzowego do obrony przeciwko ludziom w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. W takiej sytuacji możemy bowiem mieć do czynienia z tzw. obroną konieczną. Ale uwaga! Bezprawność czynu wyłącza jedynie taka obrona, która jest konieczna, żeby odeprzeć bezpośredni i bezprawny zamach od siebie lub od innej osoby.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie każda obrona przed inną osobą zostanie uznana przez sąd jako konieczna (!), a udowodnienie, że działało się w granicach obrony koniecznej i że te granice nie zostały przekroczone jest bardzo trudne.

 

Sytuacja 3

Posiadanie gazu pieprzowego w celu ataku innych ludzi lub zwierząt -> NIELEGALNE. Gaz pieprzowy kwalifikowany jest jako broń, a jej posiadanie w celu ataku jest zabronione.

Dlatego bądź ostrożny, jeśli posiadasz gaz pieprzowy w Niemczech, sprawdź czy posiada odpowiednie oznaczenia oraz pamiętaj, że możesz go posiadać wyłącznie w celu obrony przed zwierzętami!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.