Dr Kamila Matthies, LL.M.

Europejski Nakaz Aresztowania w Niemczech – areszt ekstradycyjny uchylony!

Diverse people crime shoot
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Europejski Nakaz Aresztowania w Niemczech – areszt ekstradycyjny uchylony!

Kolejna sprawa związana z Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA) idzie po Naszej myśli! Tzw. areszt ekstradycyjny zastosowany wobec Klienta w związku ze ściganiem na podstawie ENA został uchylony na nasz wniosek już po tygodniu!

Dzięki temu Nasz Klient wraca do rodziny i w dalszym postępowaniu będzie odpowiadał z wolnej stopy. Teraz niemiecki sąd zastanowi się, czy przekazanie Klienta do Polski na podstawie ENA jest w ogóle dopuszczalne. Sąd weźmie pod uwagę również kwestie praworządności i ostatnie reform wymiaru sprawiedliwości.

Zacznijmy od początku: polski sąd okręgowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Naszego Klienta w związku z podejrzeniem naruszenia przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W połowie września Nasz Klient został zatrzymany w Niemczech jako osoba ścigana Europejskim Nakazem Aresztowania w związku z prowadzonym w Polsce postępowaniem karnym.

Następnie Wyższy Sąd Krajowy w Naumburgu wydał nakaz aresztowania w związku z postępowaniem toczącym się w ramach wykonywania ENA (niem. Auslieferungshaftbefehl). Takie zatrzymanie ma na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania w związku z ENA i jest co do zasady standardem.

Rodzina Klienta zgłosiła się do Nas od razu, gdy dowiedziała się o aresztowaniu. Po wstępnym rozpoznaniu sprawy ustaliliśmy z rodziną strategię działania oraz przygotowaliśmy wniosek o uchylenie aresztu, wskazując na okoliczności, które przemawiały za wypuszczeniem Klienta.

W naszym stanowisku wskazaliśmy m.in. że Klient ma stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec, ma tutaj rodzinę i stałą pracę, którą mógłby stracić, gdyby pozostał w areszcie. W związku z tym nie istnieje obawa ucieczki (niem. Fluchtgefahr), która została wskazana przez sąd jako podstawa aresztowania.

Ponadto w naszym wniosku wskazaliśmy na szereg wątpliwości w związku z ostatnimi reformami polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz na kwestie zagrożenia praworządności. Te aspekty mogą być bowiem bardzo istotne, gdyby Klient został przekazany do Polski.

Po zapoznaniu się z Naszym wnioskiem Wyższy Sąd Krajowy uznał, iż Nasza argumentacja jest słuszna i że nie ma potrzeby, aby Klient przebywał w areszcie, ponieważ na podstawie przedstawionych dowodów nie istnieje obawa jego ucieczki.

W związku z tym wydał postanowienie uchylające tzw. areszt ekstradycyjny, zastępując go wyłącznie obowiązkiem meldunkowym. Oznacza to, że Klient może czekać na dalszy rozwój postępowania na wolności.

Co do pozostałych argumentów – tj. tych dotyczących praworządności w Polsce – niemiecki sąd będzie musiał się z nimi jeszcze zmierzyć. Obecnie musi on bowiem zdecydować, czy przekazanie Naszego Klienta do Polski jest dopuszczalne.

Jednym z elementów, który musi zostać spełniony, aby wydanie na postawie Europejskiego Nakazu Aresztowania mogło dojść do skutku jest gwarancja, że osoba ścigana będzie miała zagwarantowany uczciwy i sprawiedliwy proces w Polsce. W sprawie Naszego Klienta jest jednak sporo wątpliwości w tym zakresie, dlatego będziemy wnosić o wyjaśnienie ich przez niemiecki sąd, zanim zdecyduje on o wydaniu bądź odmowie wydania Klienta do Polski.

Na chwilę obecną cieszymy się, że Klient wrócił do rodziny!

Będziemy Was informować na bieżąco o dalszym przebiegu sprawy!

Pozdrawiamy z Frankfurtu nad Odrą!

Rechtsanwältin Dr. Kamila Matthies / Adwokat w Niemczech

[email protected]

+48 696 568 151

Udostępnij nasz wpis!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Kontakt
Skontaktuj się z nami! Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
ADRES:

Polski Adwokat Niemcy Dr Kamila Matthies
Logenstraße 8,
Oderturm, 10 piętro
15230 Frankfurt (Oder)
Niemcy

TELEFON:

+48 696 568 151
+49 177 384 0136 (numer alarmowy SOS 24/7)

Beim Telefonieren von einem deutschen Netz:

0335 23 01 00 00
0177 384 0136 (24-Std. Notfallnummer)

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.